اسفند 01, 1399 04:32 Asia/Tehran [Updated: فروردین 28, 1402 11:41 Asia/Tehran]
  • سازمان ملل:  400 هزار کودک زیر 5 سال یمنی از سوء‌تغذیه رنج می‌برند 

 معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه روز پنجشنبه  اوضاع انسانی در یمن را فاجعه بار خواند و اعلام کرد، در حال حاضر حدود  400 هزار کودک زیر 5 سال یمنی از سوء‌تغذیه رنج می‌برند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "مارک لوکوک" Mark Lowcock با بیان اینکه یمن در حال سرعت‌گرفتن به سمت بدترین قحطی که جهان در دهه‌های گذشته به خود دیده است، می‌باشد  خاطرنشان کرد، برای انجام عملیات بشردوستانه در یمن و جلوگیری از قحطی در این کشور، در سال 2021، حدود 4 میلیارد دلار اعتبار لازم است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد "فائو"، صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف"‏، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت هم اخیرا در گزارشی مشترک خاطرنشان کردند،  400 هزار کودک یمنی زیر 5 سال به دلیلی گرسنگی در معرض مرگ هستند.

این چهار آژانس سازمان ملل با بیان اینکه یمن دچار  بزرگترین بحران انسانی در جهان است خواستار دسترسی بلامانع به مردم یمن و نیز دریافت منابع قابل پیش بینی شدند.

حدود 11 میلیون کودک در یمن زندگی می کنند که تقریبا همه آنها به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

عربستان با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور  کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از هفده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

120