اسفند 06, 1399 21:14 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]
  • اظهارنظر گزینه پیشنهادی «سیا» درباره ایران/ لزوم داشتن راهبردی فراتر از مساله هسته ای

گزینه پیشنهادی دولت آمریکا برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی، «ایران متخاصم» را یکی از چالش‌های پیش روی آمریکا توصیف و بر لزوم داشتن راهبردی فراتر از مسائل هسته‌ای در قبال ایران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ویلیام برنز» که برای بررسی صلاحیتش در جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا حضور داشت، گفت وضعیت دنیا در حال حاضر بسیار پیچیده و رقابت‌محور است. ما در دنیایی هستیم که تهدیدهای آشنا کماکان حضور دارند- از تروریسم گرفته تا اشاعه هسته‌ای، تا روسیه ستیزه‌جو، کره شمالی تنش‌طلب و ایران متخاصم.

ویلیام برنز به سئوال یک سناتور مبنی بر اینکه آیا ایران مسلح به سلاح هسته‌ای قابل اعتماد است پاسخ منفی داد و گفت آمریکا باید هر آنچه در توان دارد را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام دهد.

گزینه پیشنهادی دولت آمریکا برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی همچنین گفت آمریکا باید راهبردی جامع، فراتر از مسائل هسته‌ای در قبال ایران داشته باشد که جلوگیری از دستیابی به سلاح‌های اتمی فقط یکی از بخش‌های آن است.

برنز افزود چنین راهبردی باید با اقدامات تهدیدآمیز ایران اعم از ساخت موشک‌های بالیستیک و اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه، دخالت در امور کشورهای دیگر و یا نقض حقوق مردم خودش مقابله کند. 

وی تصریح کرد: «در تمام آن حوزه‌ها باید این را به خاطر داشته باشیم که حتی اگر ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای برگردد و ایالات متحده هم همین‌کار را مطابق آنچه بایدن گفته انجام دهد، لازم است چارچوبی برای ایجاد محدودیت‌های قوی‌تر و طولانی‌تر هسته‌ای و رسیدگی به سایر اقدامات تهدیدآمیز ایران داشته باشیم.» // 114

کلیدواژه