اردیبهشت 14, 1400 22:16 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 14, 1400 22:18 Asia/Tehran]
  • دو برابر شدن تیراندازی‌های کور در آمریکا در 2021

بر اساس آمارهای منتشر شده، تیراندازی‌های کور در آمریکا طی 124 روز نخست سال 2021 میلادی در مقایسه با سال گذشته، تقریبا دو برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آمارها نشان می‌دهد که در ۱۲۴ روز نخست سال جاری میلادی، دست کم ۱۸۰ تیراندازی کور در آمریکا اتفاق افتاده است.

این تیراندازی‌ها در ۳۵ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا به اضافه واشنگتن دی‌سی (پایتخت آمریکا) روی داده است.

این آمار در حالی منتشر می‌شود که طی ۱۲۴ روز نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۹۸ تیراندازی کور در آمریکا گزارش شده بود.

در آخرین مورد تیراندازی در آمریکا، پلیس شهر نیواورلئان در ایالت لوئیزیانای روز یکشنبه خبر داد که در جریان دو تیراندازی دست کم یک نفر کشته و هشت نفر مجروح شدند.

مقایسه آمارهای خشونت با سلاح میان آمریکا و کشورهای دیگر جهان، ایالات متحده را کشوری کاملاً استثنایی نشان می‌دهد، در این کشور نرخ وقوع تیراندازی‌های خشونت‌بار از هر کشور دیگر در دنیا بیشتر است؛ با آنکه آمریکا حدود پنج درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند نزدیک به ۳۱ درصد از کسانی که مرتکب کشتارهای جمعی با سلاح می‌شوند را در خود جای داده است.

درباره دلایل این موضوع تاکنون تحلیل‌های مختلفی ارائه شده اما آزادی حمل سلاح توسط شهروندان اغلب مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل ایجادکننده این مشکل دانسته می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا اخیراً ضمن رونمایی از شش دستور اجرایی برای کاهش خشونت‌های مسلحانه، این حوادث را به بیماری مسری تشبیه و آن را مایه شرم‌ساری این کشور در سطح جهانی توصیف کرد. 

دبیر: کیوان پژوه

کلیدواژه