اردیبهشت 16, 1400 16:35 Asia/Tehran [Updated: خرداد 22, 1400 12:28 Asia/Tehran]

ایران پرس: سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در واکنش به کوچاندن ده‌ها خانواده فلسطینی از محله «شیخ جراح» در قدس شرقی و صدور دستورات قضایی در این خصوص از سوی دادگاه‌های اسرائیلی و همچنین اشغال خانه‌های فلسطینی‌ها توسط شهرک‌نشین‌ها تاکید کرد: سازمان ملل هنوز تمامی فعالیت‌های شهرک‌سازی از جمله تخلیه و تخریب خانه‌های فلسطینی را بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی می‌داند.

«استفان دوجاریک» در ادامه قطعنامه 2334 شورای امنیت در سال 2016 مربوط به شهرک‌سازی‌ها را یادآور شد که در آن از رژیم صهیونیستی خواسته شده شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین از جمله قدس را متوقف کند.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در فوریه 2021 از رژیم صهیونیستی خواسته بود تا شهرک سازی را در سرزمین‌های فلسطینی متوقف کند.

اقدام اخیر رژیم صهیونیستی در اخراج فلسطینی ها از قدس شرقی با واکنش های بین المللی نیز مواجه شده است.

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی‌ها و تخریب منازل آنها را محکوم کرد.

«پیتر استانو» سخنگوی اتحادیه اروپا در این بیانیه گفت: "ما ساخت شهرک‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را رد می‌کنیم زیرا طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی هستند."

استانو با اشاره به حملات نظامیان اشغالگر صهیونیست به «شیخ جراح» و اخراج فلسطینیان از منازلشان، تصریح کرد: "افزایش تخریب منازل در سرزمین‌های اشغالی و تحولات در محله شیخ جراح باعث نگرانی است."

تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده که پرونده محله «شیخ جراح» را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع داده چرا که بر اساس اساسنامه رم این اقدام اسرائیل یک جنایت جنگی بوده و نقض آشکار قوانین بین المللی است.

شتاب شهرک سازی های غیرقانونی اسرائیل در سایه حمایت های ترامپ

اسرائیل در سال های اخیر با حمایت همه جانبه آمریکا به ویژه در دوره زمامداری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا روند شهرک سازی در اراضی اشغالی 1967 در کرانه باختری و قدس شرقی را شتاب بی سابقه ای داده است.

رژیم صهیونیستی در سال 2018 ساخت بیش از 2000 واحد جدید در مناطق فلسطینی را اعلام کرد. این رژیم در سال 1967 در جنگ شش روزه، کرانه باختری و قدس شرقی را اشغال کرد.

پس از اشغال  کرانه باختری و قدس شرقی، اسرائیل بیش از 250 شهرک صهیونیست نشین در این مناطق ساخته که حدود 650 هزار صهیونیست در آن‌ها ساکن هستند.

بر اساس اصول و موازین بین المللی سکونت آنان در این شهرک‌ها که در مناطق اشغالی ساخته شده، غیرقانونی است. «مایکل لینک» استاد حقوق وکارشناس حقوق سازمان ملل با محکوم کردن شهرک سازی رژیم اسرائیل می گوید: "شهرک سازی این رژیم نقض آشکار قوانین بین‌المللی و نمونه بارزی از جنایت جنگی است."

اقدامات اسرائیل در چند دهه گذشته علیه فلسطینی ها به ویژه در مناطق اشغالی 1967 همواره مبتنی بر جداسازی قومی بوده و تلاش مستمری از سوی رژیم صهیونیستی برای محصور کردن فلسطینی ها از طریق احداث دیوار حائل در بخش های زیادی از کرانه باختری صورت گرفته است.

بنا بر گزارش دیدبان حقوق بشر، مقام‌های صهیونیست در درون فلسطین اشغالی که حدود یک نهم ساکنانش را فلسطینیان تشکیل می‌دهند و همچنین در اراضی اشغال شده 1967 در تلاش برای حداکثر سازی اراضی برای یهودیان و استقرار فلسطینیان در مراکز بسیار پرجمعیت و محدود جغرافیایی بوده‌اند.

رژیم صهیونیستی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در سطح جهانی محسوب می شود و علاوه بر کشتار فلسطینی ها به ویژه در نوار غزه، با بیرون راندن فلسطینی های ساکن کرانه باختری و قدس شرقی و غصب اراضی آنها، به ساختن شهرکها برای اسکان صهیونیستها در آنها می پردازد. این اقدام صهیونیستها به آوارگی شماری هر چه بیشتری از فلسطینی ها منجر شده و به منزله نقض آشکار حقوق بشر و یک جنایت جنگی است.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

بیشتر بخوانید:

اتحادیه اروپا شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کرد

کلیدواژه