اردیبهشت 23, 1400 01:56 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 23, 1400 02:03 Asia/Tehran]
  • جان کری: هیچ‌گاه عملیات اسرائیل در سوریه را به ظریف گزارش ندادم

وزیر امور خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما بار دیگر گفت هیچگاه عملیات رژیم صهیونیستی در سوریه را به وزیر خارجه ایران گزارش نکرده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «اسکات پری»، عضو کنگره آمریکا از جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا که اکنون نماینده ویژه دولت آمریکا در امور آب و هوایی است، پرسید: «آیا شما در دوران حضور در وزارت خارجه درباره عملیات‌های اسرائیل علیه گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه اطلاعاتی به ظریف دادید؟»

جان کری در پاسخ گفت: «به هیچ وجه چنین کاری نکردم. هرگز.»

کری درباره انگیزه ظریف از بیان این اظهارات گفت: «چیزی که درباره آن مقاله خواندم می‌گفت که او سعی می‌کرد خودش را خارج از حلقه [قدرت] نشان دهد.»

جان کری همچنین گفت نمی‌تواند درباره دلیل بیان این اظهارات از سوی ظریف اظهار نظر کند. او سپس بار دیگر تأکید کرد که در این خصوص با ظریف صحبت نکرده است.

«محمد جواد ظریف» در فایل صوتی گفت‌وگوی خود با «سعید لیلاز» که در روزهای گذشته در شبکه سعودی «ایران اینترنشنال» انتشار یافت، گفته بود از جان کری شنیده است رژیم صهیونیستی به مواضعی در سوریه حمله کرده است.

اظهارات ظریف موجی از انتقادات جمهوری‌خواهان علیه جان کری را به دلیل آنچه افشای اسرار رژیم صهیونیستی خوانده شده، برانگیخته است و کار تاجایی پیش رفته است که نمایندگان جمهوری‌خواه خواستار استعفای کری از دولت بایدن شدند.

گروهی از قانونگذاران آمریکایی هم چند هفته پیش با توجه به مطالب مطرح‌شده در فایل صوتی منتشرشده از «محمد جواد ظریف» خواستار ارائه مدارکی از سوی کاخ سفید در ارتباط با روند تأیید صلاحیت‌های امنیتی «جان کری» شده‌اند.

پایگاه «هیل»، نزدیک به کنگره آمریکا گزارش داده قانونگذاران جمهوری‌خواه در «کمیته نظارت و اصلاحات» مجلس نمایندگان آمریکا با متهم کردن «جان کری» به ارائه اطلاعات به ظریف درباره حملات اسرائیل در سوریه از کاخ سفید خواسته‌اند مدارکی را درباره روند تأیید صلاحیت امنیتی او  ارائه کند.// 114

کلیدواژه