خرداد 22, 1400 00:11 Asia/Tehran [Updated: خرداد 22, 1400 00:14 Asia/Tehran]
  •  کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد افزایش خشونت در میانمار هشدار داد

«میشل باشلت» Michelle Bachelet کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل   نسبت به نظامی شدن و افزایش خشونت در میانمار هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «میشل باشلت» گفت که بیش از ۱۰۸ هزار نفر در سه هفته گذشته در میانمار از خانه های خود در شرق ایالت کایاه فرار کرده اند و گزارش های معتبر نشان می دهد که نیروهای امنیتی خانه های غیرنظامیان و کلیساها را گلوله باران و دسترسی به کمک های بشردوستانه را مسدود کرده اند.

«باشلت» افزود: ارتش میانمار وظیفه دارد از غیرنظامیان محافظت کند و جامعه بین المللی باید متحد شوند که ارتش میانمار از استفاده سلاح های سنگین علیه نظامیان دست بردارد.

رییس حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد: در چهار ماه گذشته میانمار از یک دموکراسی شکننده به یک فاجعه حقوق بشر تبدیل شده است و رهبران ارتش به تنهایی مسئول این بحران هستند و باید پاسخگو باشند.

گزارش های معتبر بیانگر آن است که حداقل ۸۶۰ نفر از کودتای ارتش علیه دولت در اول فوریه در جریان اعتراضات توسط نیروهای امنیتی کشته شدند و بیش از چهار هزار و ۸۰۰ نفر از جمله فعالان، روزنامه نگاران و مخالفان حکومت نظامی در بازداشت های خودسرانه هستند.

ارتش میانمار با رد این آمار، تعداد جان باختگان را ۳۰۰ نفر اعلام کرد که ۴۷ تن انان را نیروی پلیس تشکیل می دهد.

کودتای میانمار در اولین روز از ماه فوریه سال جاری زمانی که آنگ سان سو چی مشاور دولت و رئیس‌جمهوری "وین میینت" و سایر رهبران حزب حاکم توسط ارتش میانمار "تاتماداو" بازداشت شدند، آغاز شد.

نظامیان بعد از شکست در انتخابات پارلمانی اخیر، دولت را به تقلب در انتخابات متهم کردند. ارتش که اکنون کنترل را در میانمار به دست دارد دست کم برای یک سال وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌ است.125

کلیدواژه