مرداد 01, 1400 12:15 Asia/Tehran [Updated: مرداد 01, 1400 12:22 Asia/Tehran]
  • آمریکا آموزش 7 نفر از عوامل قتل رئیس‌جمهور هائیتی را تایید کرد

سخنگوی ارشد پنتاگون تایید کرد دستکم هفت کلمبیایی که در ترور رئیس‌جمهور هائیتی نقش داشته‌اند، در گذشته توسط آمریکا آموزش نظامی دیده بودند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جان کربی»، سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه گفت: تاکنون ما هفت فرد را که از اعضای سابق ارتش کلمبیا بودند و نوعی آموزش با بودجه و تدارک آمریکا دریافت کردند، شناسایی کرده‌ایم. 

کربی مدعی شد چنین آموزشی رایج است و آنچه در هائیتی رخ داد را تشویق نمی‌کند. 

پنتاگون پیش‌تر تایید کرده بود که چند نفر از ۲۶ فردی که بعد از ترور «ژووِنل موئیز» بازداشت شدند در گذشته توسط آمریکا آموزش نظامی دیده بودند، اما در آن زمان از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد. 

«کِن هافمن» یک سخنگوی دیگر وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای که برای روزنامه «واشنگتن پست» ارسال شده بود، اعلام کرد: بررسی پایگاه‌های داده مربوط به تعلیمات ما به‌ عنوان بخشی از این تحقیقات، نشان می‌دهد که شمار معدودی از افراد کلمبیایی دستگیر شده، هنگامی که عضو فعال نیروی نظامی کلمبیا بوده‌اند، در تعلیمات نظامی و برنامه‌های آموزشی گذشته در آمریکا شرکت کرده‌اند. 

«جوونل موئیز» چهل و دومین رئیس جمهوری هائیتی، شامگاه ششم ژوئیه گذشته در حمله مسلحانه افراد ناشناس به شدت مجروح و سپس خبر کشته شدن وی و «مارتیه ماری اتین ژوسف»، همسرش اعلام و تائید شد. // 114

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور موقت هائیتی انتخاب شد

رئیس جمهور هائیتی ترور شد

نقش آمریکا در اعتراضات ضددولتی هائیتی

کلیدواژه