شهریور 22, 1400 17:34 Asia/Tehran [Updated: شهریور 22, 1400 17:43 Asia/Tehran]
  • درخواست سازمان ملل برای کمک 600 میلیون دلاری به افغانستان

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در کنفرانس «اهدای کمک به افغانستان» خواستار تخصیص 606 میلیون دلار کمک به این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، این نگرانی وجود دارد که بی ثباتی در افغانستان توام با خشکسالی موجود، زندگی مردم را در معرض خطرات بیشتری قرار دهد و این کشور را به ورطه قحطی بکشاند.

کنفرانس سازمان ملل محکی برای آزمودن دولت های غربی و دیگر کمک دهندگان سنتی سازمان ملل است که درصدد کمک به افغانستان هستند.

سازمان ملل می گوید تحولات اخیر در افغانستان، به آسیب پذیری افغان هایی که با دهه ها محرومیت و خشونت روبه رو بوده اند، افزوده است.

خشکسالی شدید، محصول آینده افغانستان را به خطر می اندازد و گرسنگی نیز در این کشور افزایش یافته است.

در همین حال، برنامه غذای جهانی سازمان ملل متحد، ذینفع اصلی وجوهات مالی جمع آوری شده در کنفرانس امروز (دوشنبه) است.

در کنار شرکای دیگرش، سازمان ملل خواستار اختصاص 606 میلیون دلار برای بقیه سال جهت کمک به 11 میلیون نفر از شهروندان افغانستان است.

همزمان با کنفرانس سازمان ملل در ژنو، «فیلیپو گراندی» کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل بدون اعلام قبلی از کابل دیدن کرده است.

وی در پیامی توئیتری نوشت: "نیازهای انسانی و اوضاع 3/5 میلیون بی خانمان افغان از جمله بیش از 500هزار نفری را که در سال جاری بی خانمان شدند، ارزیابی می کند."

گروه طالبان 15 اوت (24 مرداد) روزی که کابل سقوط کرد، قدرت را در اختیار گرفت. این گروه در ابتدا وعده داد دولتی فراگیر تشکیل دهد و مخالفان پیشین را مورد عفو عمومی قرار دهد، اما بسیاری از افغان ها از حاکمان جدید خود بیمناکند.

117

کلیدواژه