شهریور 23, 1400 01:14 Asia/Tehran [Updated: شهریور 23, 1400 03:37 Asia/Tehran]
  • واکنش دیرهنگام بلینکن به سقوط سریع کابل / پیش‌بینی نمی‌کردیم کابل با این سرعت سقوط کند

وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه استماع در کنگره مدعی شد بدبیانیه‌ترین ارزیابی‌ها هم سقوط کابل را حین حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان پیش‌بینی نمی‌کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونی بلینکن شامگاه دوشنبه در یک جلسه استماع در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از برنامه دولت جو بایدن برای اجرای توافق خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان دفاع کرد.

بلینکن درباره سقوط کابل گفت: «حتی بدترین ارزیابی‌ها پیش‌بینی نمی‌کردند که نیروهای دولتی در کابل در حالی که نیروهای آمریکا در آنجا هستند سقوط کنند.»

وی در بخش دیگری از این جلسه گفت: «طالبان متعهد شده مانع استفاده گروه‌های تروریستی از افغانستان به عنوان پایگاهی برای انجام عملیات‌های تهدیدکننده علیه آمریکا شود.»

آنتونی بلینکن همچنین گفت اینکه جامعه جهانی طالبان را به رسمیت بشناسد یا نه به رفتارهای این گروه بستگی دارد، اما آمریکا از طالبان انتظار دارد به تعهداتش در زمینه مبارزه با تروریسم و حفظ حقوق اولیه مردم افغانستان از جمله زنان و دختران عمل کند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به انتقادهایی که معتقدند حضور طولانی‌تر آمریکا می‌توانست از سقوط دولت افغانستان جلوگیری کند، گفت: «هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد حضور طولانی‌تر ما می‌توانست به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند تاب‌آورتر یا خودبسنده‌تر شوند. »

او در ادامه تصریح کرد: «اگر ۲۰ سال حضور و صرف صدها میلیارد دلار حمایت کافی نبوده باشد چطور حضور برای یک، پنج یا ده سال بیشتر می‌توانست تفاوتی در نتیجه ایجاد کند؟»

طالبان 15 اوت با ورود به کابل قدرت را در افغانستان اختیار گرفته و به تازگی نیز کابینه جدید این کشور را تشکیل داده است. // 114 

بیشتر بخوانید:

تاکید وزیر امور خارجه کشورمان بر حفظ امنیت و ثبات در افغانستان

خطیب‌زاده: اولویت ایران برقراری ثبات و آرامش در افغانستان است

شمخانی: بی‌توجهی به ضرورت ایجاد حکومت فراگیر نگرانی دوستان مردم افغانستان است

کلیدواژه