شهریور 31, 1400 17:18 Asia/Tehran [Updated: شهریور 31, 1400 17:49 Asia/Tehran]

طی چند هفته گذشته بیش از ۱۲ هزار نفر از مهاجران اهل هائیتی برای رسیدن به آمریکا از رودخانه ریوگرانده عبور کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مهاجران اهل هائیتی پس از گذشتن از راه‌های دشوار به مکزیک رسیده و اکنون با پای پیاده از رود مرزی ریو گرانده در شمال این کشور می‌گذرند تا به شهر دل ریو در خاک آمریکا برسند.

آمریکا قصد دارد مهاجران ورودی را با هواپیما به هائیتی برگرداند.

سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از تلاش آمریکا برای اخراج گسترده مهاجران هائیتی، این اقدام واشنگتن را مغایر با قوانین بین المللی توصیف کرد.

«فیلیپو گراندی» کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در بیانیه ای خاطرنشان کرد: در حال حاضر اقدام آمریکا در اخراج گسترده و خودسرانه و بدون تلاش برای تعیین نیازها در خصوص محافظت، خلاف معیارهای بین المللی است و می‌توان آن را مشابه رِفولمان دانست که حقوق بین المللی آن را محکوم می کند.

نان رفولمان، یک اصل بنیادین حقوق بین‌الملل است که یک کشور پناهنده پذیر را از هرگونه اخراج متقاضیان پناهندگی یا بازگشت به سرزمینی که در معرض خطر آزار و شکنجه بر اساس «نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی» قرار می‌گیرند، ممنوع می‌سازد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت، از دیدن تصاویر هزاران نفر از اتباع هائیتی که در زیر پل های بزرگراه های شهر دل ریو در تگزاس پناه گرفته اند، «شوکه» شده است. 

مارتا هورتادو سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم اخیراً اعلام کرد: ما از اینکه هیچ بررسی فردی درباره هائیتی ها انجام نگرفته است، نگرانیم و شاید برخی از این افراد از محافظتی که نیازمند آن بودند، بهره مند نشدند.// 114

بیشتر بخوانید:

نقش آمریکا در اعتراضات ضددولتی هائیتی

آمریکا آموزش 7 نفر از عوامل قتل رئیس‌جمهور هائیتی را تایید کرد

 ترور نافرجام رئیس‌جمهوری هائیتی

کلیدواژه