مهر 21, 1400 06:10 Asia/Tehran [Updated: مهر 21, 1400 08:08 Asia/Tehran]
  • پمپئو هنوز علیه ایران حرف می‌زند

"مایک پمپئو" وزیر خارجه پیشین آمریکا روز سه شنبه دوباره با تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران، از تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،  "پمپئو" در مصاحبه با رسانه های صهیونیستی با دفاع از سیاست‌های شکست‌ خورده دولت "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری پیشین آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، خواستار تداوم سیاست‌ "فشار حداکثری" آمریکا علیه ایران شد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم کرد و اظهار داشت، "باید علیه ایران فشار اعمال کرد نه اینکه مذاکره کنیم."

پمپئو پیشتر نیز با اتهام زنی به ایران، بازگشت واشنگتن به برجام را اقدامی احمقانه خوانده بود.

اظهارات وزیر خارجه پیشین آمریکا درخصوص تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بارها بر پایبندی تهران به برجام و صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرده است.

"مایک پمپئو" یکی از طراحان سیاست موسوم به "فشار حداکثری" علیه ایران بود که بعد از خروج آمریکا از برجام در دستور کار دولت این کشور به ریاست "دونالد ترامپ" قرار گرفت. او و ترامپ امیدوار بودند این سیاست بتواند ایران را به حضور در پای میز مذاکره برای گفت‌وگو بر سر توافقی جدید به جای برجام مجاب کند.

ترامپ در حالی 20 ژانویه سال جاری میلادی از قدرت کنار رفت که در تحقق اهداف ضد ایرانی‌اش کاملاً ناکام ماند. او به علاوه، در داخل آمریکا به دلیل نداشتن راهبرد در قبال تهران، دامن زدن به تنش‌ها با ایران، از بین بردن آثار تحریم‌ها به دلیل استفاده مفرط از آنها و پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران در دوران 4 ساله حضورش در کاخ سفید به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

مقام‌های دولت "جو بایدن"، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده و گفته‌اند قصد دارند آمریکا را به برجام بازگردانند؛ اما تاکنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم هستند سرباز زده‌اند.

120

کلیدواژه