آبان 06, 1400 00:39 Asia/Tehran [Updated: آبان 06, 1400 00:42 Asia/Tehran]
  • توافق آمریکا و ترکیه برای گفت وگو به منظور مدیریت اختلافات

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در خصوص اهمیت تداوم گفت و گو برای مدیریت اختلافات توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیلی هورن سخنگوی مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد سالیوان و ابراهیم کالین در مورد طیف وسیعی از مسائل منطقه ای از جمله افغانستان، غرب آسیا، قفقاز جنوبی و مدیترانه شرقی و همچنین روابط دفاعی گفت و گو کردند.

رایزنی سالیوان و کالین در حالی است که رجب طیب ارودغان رئیس جمهوری ترکیه که پیش از این در واکنش به بیانیه مشترک سفیران 10 کشور غربی در حمایت از یک شخصیت سیاسی در زندان، آن‌ها را تهدید به اخراج کرده بود، از موضع خود عقب نشینی کرد.

رییس جمهوری ترکیه شنبه گذشته گفت: دستور اخراج سفیران 10 کشور را که خواستار آزادی "عثمان کاوالا" از مخالفان دولت آنکارا شده بودند، صادر کرده است.

سفیران 10 کشور آلمان، نیوزلند، نروژ، دانمارک، فرانسه، هلند، کانادا، سوئد، فنلاند و آمریکا پیشتر در بیانیه‌ای خواستار آزادی عثمان کاوالا، از مخالفان دولت ترکیه شده بودند.

به گفته تحلیلگران در صورت اخراج این سفیران، روابط ترکیه با سایر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو با تنش زیادی مواجه می‌شد.125

کلیدواژه