آبان 14, 1400 07:36 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • هشدار درباره خطر فزاینده خشونت و نژاد پرستی در آمریکا

ایران پرس: مقامات ارشد امنیتی آمریکا اعلام کردند، خشونت و نژادپرستی بیش از حملات تروریستی گروه‌های افراطی مانند داعش برای آمریکا خطرناک است.

این مقامات در نامه‌ای به کنگره اعلام کردند، خشونت و نژادپرستی در آمریکا مانند گروه های خودبرتر پندار سفید پوست روز به روز در حال افزایش در کشور است و به تدریج به معضلی به مراتب خطرناکتر از داعش تبدیل شده است.

«تیموتی لانگان» یکی از مقامات امنیتی آمریکا گفت: "نگرانی ما بیشتر در مورد افراط‌گرایان داخلی با انگیزه‌های نژادپرستانه است." پلیس فدرال آمریکا «اف.بی.آی» نیز اخیرا اعلام کرد، تهدید گروه‌های نژادپرست در سطح تهدید گروه‌های افراط گرا مانند داعش است.

این نهاد امنیتی در گزارشی با اشاره به افزایش حملات خشونت آمیز با انگیزه‌های نژادپرستانه تاکید کرد، اگر دولت آمریکا هر چه سریعتر فکری برای این معضل نکند در آینده‌ای نه چندان دور نژادپرستی به یکی از تهدیدات اصلی جامعه آمریکا تبدیل خواهد شد.

تشدید نژادپرستی در جامعه آمریکا در دوره ترامپ

در سال های اخیر به ویژه در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» با توجه به نگرش های راست گرایانه و نژاد پرستانه وی، نژاد پرستی و خشونت های نژادی در آمریکا گسترش زیادی یافته است. ترامپ یکی از بزرگترین حامیان جنبش های برتری سفیدپوستان بود، به طوری که بارها از جنبش های ضدنژادپرستی مانند «جان سیاه پوستان مهم است» انتقاد کرد. ترامپ تنها رئیس جمهور در یک قرن اخیر آمریکا محسوب می شود که به صورت آشکار نژادپرستی را نکوهش نکرد.

در این میان نقش گروه های راستگرای افراطی خود برتر پندار به صورتی فزاینده ای در سیاست داخلی آمریکا نیز پر رنگ شده و انتظار می رود که این گروه ها نه فقط اقدامات خشونت بار علیه  اقلیت های قومی و نژادی مانند سیاه پوستان و لاتین تبارها را تشدید کنند، بلکه اقلیت های دینی مانند مسلمانان را نیز بیش از پیش هدف حملات خود قرار دهند.

در عین حال گروه های راستگرای افراطی در راستای رویکرد سیاسی خود به طور فزاینده خواهان دخالت در عرصه سیاسی داخلی آمریکا هستند. این امر موجب بروز حوادث خشونت بار در عرصه سیاسی آمریکا مانند تهاجم به کنگره در 6 ژانویه 2021 از سوی هواداران افراطی ترامپ در واکنش به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 و پیروزی «جو بایدن» دموکرات در این انتخابات بود.

ریشه گروه های خشونت گرا و راست گرای افراطی در آمریکا به دهه ها قبل بر می گردد و گروه ها و افراد معترض در آمریکا تاکنون برخی حوادث تروریستی بزرگ را رقم زده اند. جنبش ها و گروه های راستگرای افراطی گستره متنوعی را از هواداران اختیارات دولت های ایالتی و مخالفان سیاست های دولت فدرال تا گروه های نژاد پرست و مخالف اقلیت های نژادی و مذهبی در آمریکا تا افراد دارای گرایشات راست افراطی که دیدگاه های ضد مهاجرتی داشته و خواهان به اصطلاح تفوق سفید پوستان در آمریکا هستند و نیز هواداران نظریه توطئه را شامل می شود.

انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا عامل تسریع کننده در احیای فعالان و گروه‌های راست افراطی درآمریکا بود.

شبکه‌های اجتماعی هم در گسترش راستگرایی افراطی نقش زیادی داشته‌اند. گفته می شود،  در حال حاضر بیش از هزار و 600 گروه راستگرای افراطی در آمریکا شناسایی شده اند. در عین حال مساله خشونت مسلحانه در آمریکا که سالانه بیش از 30 هزار نفر قربانی می گیرد به یکی از معضلات لاینحل این کشور تبدیل شده و شمار تلفات ناشی از خشونت مسلحانه بسیار بیشتر از قربانیان حملات تروریستی توسط عوامل خارجی مانند القاعده و داعش است.

«هنری ژیرو» استاد دانشگاه می گوید: "در آمریکا بیشتر از افراد، اسلحه وجود دارد و این به معنای ریختن بنزین به روی آتش است."

نویسنده: سيدرضا ميرطاهر

117

کلیدواژه