آذر 11, 1400 11:54 Asia/Tehran [Updated: بهمن 04, 1400 16:10 Asia/Tehran]
  • درخواست سازمان ملل برا خروج کامل رژیم صهیونیستی از جولان اشغالی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با غیر قانونی خواندن و عدم صلاحیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی سوریه، خواستار خروج این رژیم از این منطقه شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با تصویب مجدد قطعنامه ای، از رژیم صهیونیستی خواست تا در جهت اجرای قطعنامه های مربوطه شورای امنیت، به طور کامل از جولان اشغالی سوریه تا خط 4 ژوئن 1967 عقب نشینی کند.

«بسام صباغ» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی گفت: موضع صحیح مجمع عمومی مطابق با اصول و اهداف منشور این سازمان بین المللی است که شورای امنیت در قطعنامه 497 بر مخالفت با تصمیم رژیم اشغالگر صهیونیستی در مورد جولان اشغالی سوریه تاکید و آن را باطل و بر غیر قانونی بودن آن تاکید کرده است.

صباغ افزود: سوریه بر حق قاطع خود در بازپس گیری کامل جولان اشغالی تاکید می کند و این حق قابل مذاکره نیست و هرگز با گذر زمان ساقط نمی شود.

صباغ از سازمان ملل خواست تا اقدامات قاطع و فوری را برای عملی کردن تصمیمات خود که تضمین کننده پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی سوریه و دیگر سرزمین های عربی است، اتخاذ کند.

بلندی‌های جولان همواره بخشی از خاک سوریه از زمان استقلال این کشور بوده است و اقدام رژیم صهیونیستی در اشغال این بلندی‌ها در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ژوئن سال 1967، تغییری در وضعیت تاریخی و نیز حقوقی بلندی‌های جولان نمی‌دهد.  

گرچه رژیم صهیونیستی در سال 1981 میلادی قوانین داخلی خود را به این منطقه تسری داد که از نظر حقوقی، به منزله انضمام اعلام نشده آن به خاک فلسطین اشغالی بود، اما جامعه بین‌المللی هیچگاه این اقدام را به رسمیت نشناخته و بلندی‌های جولان را همچنان اراضی اشغال شده در جنگ تلقی می‌کند.

117

بیشتر بخوانید:

دمشق: حاکمیت سوریه بر جولان با گذشت زمان تغییر نمی‌کند

کلیدواژه