دی 22, 1400 05:05 Asia/Tehran [Updated: دی 22, 1400 05:12 Asia/Tehran]
  • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در مذاکرات وین به پیشرفت بیشتری نیاز داریم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکرات وین میان ایران و گروه ۱+۴ گفت که نیاز داریم به پیشرفتی بیشتری دست پیدا کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ند پرایس» روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری افزود: این دور مذاکرات وین ادامه دارد. صحبت از پیشرفت اندک است که در روزهای اخیر شاهد آن بوده ایم.

وی تصریح کرد اگر می خواهیم در موقعیتی باشیم که برجام را نجات دهیم و از مزایای عدم اشاعه اطمینان حاصل کنیم، نیاز داریم به پیشرفتی بیش از اندک دست پیدا کنیم.

سخنگوی وزرات خارجه آمریکا همچنین از تصمیم واشنگتن برای خروج از برجام ابراز تاسف کرد و افزود که عمیقا مایه تاسف است به دلیل تصمیم نادرست و نسنجیده دولت پیشین آمریکا، دولت کنونی بدون این پروتکل های نظارتی و تاییدی آغاز به کار کرده است.

این مقام وزرات خارجه آمریکا گفت در دولت پیشین به ما وعده یک توافق بهتر داده شده بود اما این وعده هیچگاه محقق نشد و پس از خروج دولت پیشین آمریکا از برجام، ایران توانست برنامه هسته ای خود را به سرعت گسترش دهد.

وی اضافه کرد که به ما وعده داده شده بود فشارحداکثری، ایران و نیروهای نیابتی را وادار به عقب نشینی می کند، اما کاملا عکس آن اتفاق افتاده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اذعان کرد که در نتیجه تصمیم کشورش برای خروج از برجام، واشنگتن منزوی شد نه ایران.

دور هشتم مذاکرات وین از ششم آذر میان ایران و گروه ۱+۴ برای لغو تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ایران و بازگشت واشنگتن به برجام آغاز شده و اکنون به مراحل حساسی رسیده است.

گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی کرده است، اما شنیده می‌شود که با وجود پیشرفت‌های صورت‌گرفته در گفت‌وگوها، همچنان طرح برخی خواسته‌های زیاده‌خواهانه و حتی بعضا تلاش برای بازگرداندن متن به عقب ادامه دارد و همین مساله یکی از عوامل کندی گفت‌وگوها بوده است. // 114

بیشتر بخوانید:

چین: ایران در مذاکرات وین بسیار سازنده عمل می کند 

اظهارنظر مداخله جویانه «نفتالی بنت» درباره مذاکرات وین

کلیدواژه