خرداد 28, 1401 13:35 Asia/Tehran [Updated: تیر 09, 1401 14:31 Asia/Tehran]

یک وبگاه آمریکایی ویدئویی را منتشر کرده است که در آن نشان می‌دهد که مأمور پلیس شیکاگو به یک نوجوان سیاهپوست 13 ساله غیرمسلح که دستانش را بالا برده، شلیک می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس ، وبگاه آمریکایی «دیلی بیست» ویدئویی منتشر کرده که در آن نشان می‌دهد یک نوجوان سیزده ساله سیاهپوست غیرمسلح در حالی که دستان خود را به نشانه تسلیم بالا گرفته است، هدف اصابت گلوله پلیس شیکاگو قرار می‌گیرد.

این ویدئو که بتازگی منتشر شده، در ارتباط با حادثه تیراندازی در ماه می (ماه گذشته میلادی) است که در آن نوجوان سیاهپوست که فقط با حروف اول نامش A.G شناخته می‌شود، در حالی که دست‌هایش را به نشانه تسلیم بالا برده بود، از پیاده‌رو خارج شد و به سمت نور پارکینگ پمپ بنزین رفت سپس به سمت راست خود چرخید. پس از آن پسر هدف اصابت گلوله افسر قرار می‌گیرد و جلوی پمپ بنزین روی زمین سیمانی می‌افتد.

طبق گزارش دیلی بیست، پس از شلیک گلوله، دو افسر پلیس شیکاگو، پاهای نوجوان سیاهپوست را گرفتند و در حالی که یکی از دستانش روی زمین کشیده می‌شد، وی را به مکان دیگری بردند و رئیس‌ پلیس شیکاگو پیش از این مدعی شده بود که این اقدام برای جلوگیری از آتش‌سوزی در پمپ بنزین پس از تیراندازی و جلوگیری از وارد آمدن آسیب بیشتر به نوجوان آمریکایی بوده است.

با این حال، تنها چند لحظه پس از انجام این کار، یک ماشین پلیس به سمت پمپ بنزین منحرف شد و با تابلوی پمپ بنزین برخورد کرد و برای مدت کوتاهی توجه تقریباً همه بیست افسر را از نوجوان دور کرد.

نوجوان سیاهپوست فوق الذکر که پس از تلاش پلیس برای متوقف کردن خودرویی که او مسافرش بود، از دست پلیس فرار کرده بود، به هیچ جرمی متهم نشد و اصلاً هیچ گونه سلاحی در صحنه کشف نشد.

در ماه می، تصاویر و ویدئوهایی از تیراندازی به نوجوان سیزده ساله آمریکایی منتشر شده بود اما مخاطبان خواستار شفافیت بیشتر در این خصوص شده بودند.

ویدئویی که بتازگی به دست آمده است شامل نمای واضحی از دستان A.G هنگام شلیک گلوله به او و همچنین لحظه‌ای است که پسر نوجوان توسط مأموران پلیس جابه‌جا می‌شود و این در حالی است که این جزئیات کلیدی در ویدئوهای قبلی مشخص نبود.

در شکایتی که این خانواده در ماه گذشته ارائه کردند، مطرح شد که A.G از دستورات مأمور پلیس پیروی کرده است و علی‌رغم آن که A.G زنده مانده است اما «او برای همیشه و به طور فاجعه باری مجروح شده است».

در متن شکایت این خانواده این گونه آمده است: در این شکایت آمده است: «افسران پلیس شیکاگو فوراً به A.G کمک نکردند بلکه او را بی‌رحمانه از روی پیاده‌رو بر روی زمین کشیدند سپس توجه خود را به یک افسر معطوف کردند که هنگام ورود به پمپ‌ بنزین به محل با تابلویی در پمپ بنزین برخورد کرد».

بنا بر گفته وکیل این خانواده، جوان سیاهپوست که پیش از آن که مورد اصابت گلوله پلیس قرار گیرد، از بازی بسکتبال و دوچرخه سواری در کوهستان لذت می‌برد، ابتدا با وضعیتی وخیم در بیمارستان منطقه «استروگر کوک» بستری شد.

وکیل این خانواده سیاهپوست گفته است که این نوجوان پس از آسیب‌دیدگی شدید در قسمت ستون فقرات در معرض این خطر قرار گرفته که دیگر هرگز موفق به راه رفتن نشود و در حال حاضر پاهای وی حرکتی ندارند.

اولین بار نیست که خشونت پلیس ایالات متحده علیه مردم عادی به خصوص سیاهپوستان در صدر اخبار رسانه‌ها قرار می‌گیرد. مأموران پلیس آمریکا در مواجهه با مظنونانی که بسیاری از آن‌ها غیرمسلح هستند، به خشونت متوسل می‌شوند و در برخی موارد با بی‌تدبیری افراد را می‌کُشند.

112

بیشتر بخوانید:

انتشار تصاویر فجیعی از درگیری‌ها در شهرهای مختلف امریکا

خانواده فلوید: قاتلان جورج را اعدام کنید!

کلیدواژه