مرداد 07, 1401 05:50 Asia/Tehran [Updated: مرداد 07, 1401 05:53 Asia/Tehran]
  • سنای آمریکا روسیه را حامی تروریسم اعلام کرد

سنای آمریکا روز چهارشنبه به اتفاق آرا قطعنامه غیرالزام‌آوری را تصویب کرد که در آن از آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه خواسته شد تا روسیه را به واسطه اقداماتش در چچن، گرجستان، سوریه و اوکراین که منجر به «کشته شدن تعداد بی‌شماری مردان، زنان و بی‌گناه» شد، به‌عنوان حامی تروریسم معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پیش تر پیشنهاد مشابهی در مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده بود، جایی که انتظار می‌رود نانسی پلوسی، رئیس‌ آن حامی قوی تصویب آن باشد. با این حال، طبق قانون آمریکا، اختیار تعیین و معرفی یک کشور به عنوان حامی تروریسم در اختیار وزارت امور خارجه است.

با این وجود، آگاهان معتقدند تصویب قطعنامه توسط سنا فشار بیشتری بر دولت بایدن وارد می‌کند تا روسیه را به فهرست کشورهای حامی تروریسم اضافه کند. کنگره آمریکا تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین را تصویب کرده است.

اقدام اخیر سنای آمریکا همان چیزی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در طول جنگ بارها ادعا کرده است.

ارتش روسیه ۲۴ فوریه با هدف کمک به درخواست مقامات مناطق لوهانسک و دونتسک در مقابل حملات اوکراین، به این کشور حمله نظامی کرد.

از آغاز جنگ تاکنون، کشورهای اروپایی و غربی به ویژه ایالات متحده با تشدید فشار تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه و عرضه انواع سلاح‌های سبک و سنگین به کی‌یف، نه تنها گامی در جهت پایان دادن به جنگ اوکراین برنداشتند بلکه بیش از پیش به آتش درگیری ها در این کشور دامن زده‌اند.125

کلیدواژه