مرداد 13, 1401 22:20 Asia/Tehran [Updated: مرداد 13, 1401 22:22 Asia/Tehran]
  • استقبال شورای امنیت سازمان ملل از تمدید آتش بس در یمن

اعضای شورای امنیت سازمان ملل از تمدید دوماهه آتش بس در یمن استقبال و اعلام کردند: این آتش بس همچنان مهمترین فرصت در سال های اخیر برای صلح و حفاظت از غیرنظامیان در یمن است.

هانس گروندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد که طرفها در این کشور با تمدید دو ماهه آتش بس بر اساس شرایط مشابه موافقت کرده اند. این تمدید شامل تعهد برای تشدید مذاکرات جهت دستیابی به یک توافق گسترده تر در اولین فرصت است.

به پیشنهاد سازمان ملل متحد از دوم آوریل (۱۳ فروردین) آتش بس در یمن برقرار شده است که از مهمترین مفاد آن ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و اجازه دو پرواز رفت و برگشت هفتگی از فرودگاه صنعا بود.

با وجود نقض مکرر این آتش بس توسط ائتلاف سعودی، هانس گروندبرگ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن دوم ژوئن (۱۲ خرداد) از تمدید دوماهه آتش بس در یمن خبر داد و بدون اشاره به طرف نقض کننده آتش بس در یمن گفت که  گزارش هایی از نقض آتش از سوی طرفین درگیری دریافت کرده است.

پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در بیانیه ای از طرف ها خواستند تا از این لحظه برای گسترش فوری مذاکرات جهت  دستیابی به توافقی فراگیر و جامع در مورد پیشنهاد  آتش بس گسترده از سوی  فرستاده ویژه سازمان ملل استفاده کنند.

اعضای شورای امنیت افزودند: این پیشنهاد می تواند به آتش بس پایدار تبدیل شده و به مردم یمن از طریق افزایش حقوق و آزادی رفت و آمد نفع برساند.

اعضای شورای امنیت ابراز امیدواری کردند که اجرای کامل آتش بس و توافق آتش بس گسترده، فرصتی را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی فراگیر و همه جانبه، بر اساس اصول مورد توافق و تحت نظارت سازمان ملل فراهم می کند.

اعضای شورای امنیت از همه طرف ها خواستند که نیازهای مردم یمن را در اولویت قرار دهند و مصالحه کرده و به جای خشونت صلح را انتخاب کنند.

آنها تمامی حملاتی که آتش بس را تهدید می کند، محکوم کردند و از افزایش تلفات غیرنظامیان به دلیل انفجار مین ابراز نگرانی کردند.125

کلیدواژه