فروردین 27, 1402 04:56 Asia/Tehran [Updated: فروردین 27, 1402 05:17 Asia/Tehran]
  • برگزاری نشست شورای امنیت برای بررسی تحولات سودان؛ فردا

منابع خبری بامداد یکشنبه گزارش دادند، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه نشستی درباره تحولات سودان برگزار می‌کند.

از صبح شنبه درگیری بین نیروهای واکنش سریع و ارتش سودان در خارطوم و مجاورت فرودگاه‌های مروی و خارطوم، خیابان نیل، ام درمان و برخی دیگر از مناطق این کشور رخ داده است. علت این درگیری‌ها که در حال گسترش است و هم‌اکنون ادامه دارد، کندی پیشرفت در فرآیندهای مربوط به انتقال قدرت در سودان به غیرنظامیان عنوان شده است.

کمیته پزشکان سودان اعلام کرد که در درگیری‌های روز شنبه در این کشور تاکنون ۲۵ نفر کشته و ۱۸۳ نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پیش تر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌ها در سودان و نیز کشورهای منطقه خواست برای بازگشت آرامش به این کشور کمک کنند.

همچنین ولکر پرتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سودان و رئیس مأموریت کمک به انتقال در سودان (UNITAMS) روز شنبه به وقت محلی درگیری‌ها در سودان را محکوم کرد.

کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز در پی درگیری میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع از طرف‌های سودانی خواست تا تخریب کشور را متوقف کنند و به مذاکرات بازگردند.

همچنین کشورهای کانادا و بریتانیا نیز خواستار توقف درگیری‌ها در سودان شدند و نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواست که اقدام فوری در این زمینه انجام دهد.

«موسی فکی» رئیس کمیسیون آفریقا هم از همه احزاب، به ویژه نیروهای مسلح و نیروهای پشتیبانی سریع درخواست کرد که فوراً از تخریب کشور، گسترش وحشت در میان مردم و کشتار جلوگیری کنند.

فکی در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست فوراً طرف‌ها را به توقف فوری عملیات نظامی و بازگشت به میز مذاکره به منظور پایان دادن به بحران به نحوی رضایت‌بخش برای همه ترغیب کنند.

از سوی دیگر دولت چاد نیز اعلام کرد که تصمیم گرفته است به دلایل امنیتی مرزهای خود با سودان را تا اطلاع ثانوی ببندد.

در همین حال اتحادیه عرب اعلام کرد که مصر و عربستان سعودی خواستار تشکیل جلسه فوری این اتحادیه در سطح نمایندگان برای امروز یکشنبه در خصوص تحولات سودان شده‌اند.125

کلیدواژه