خرداد 05, 1397 13:14 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1400 21:59 Asia/Tehran]
  •  پکن: تخریب سایت هسته‌ای کره‌شمالی گامی مهم برای برقراری صلح در شبه‌جزیره کره است+ ویدئو

دولت چین اقدام کره شمالی برای از بین بردن مرکز آزمایش های هسته ای خود را گامی مهم به سوی عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره دانست.

به گزارش پارس تودی، «لو کانگ»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: پکن اقدام واقعی کره شمالی برای از بین بردن مرکز آزمایش های هسته ای این کشور را گامی مهم به سوی عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره می داند.

لوکانگ با تجلیل از اقدام کره شمالی در نابودی تاسیسات هسته ای گفت: امیدواریم همه طرف های مربوطه در جامعه بین المللی بتوانند در همین راستا تلاش کنند و به کمک به حل و فصل سیاسی مسائل شبه جزیره کره و عاری سازی هسته ای آن از طریق گفتگو و رایزنی ادامه دهند.

کره شمالی روز پنجشنبه برچیدن مرکز آزمایش های هسته ای خود در «پیونگ ری» Punggye-ri را تایید و اعلام کرد همه تونل ها در این مرکز بر اثر انفجارها فرو ریخته است و ورودی های تونل ها به طور کامل بسته شده است.

پیونگ یانگ از خبرنگارانی از چین، روسیه، آمریکا، کره جنوبی و انگلیس برای مشاهده برچیده شدن این مرکز دعوت به عمل آورده بود.

تخریب و متوقف کردن فعالیت این سایت آزمایش اتمی یک اقدام معنادار و مهم است که به صورت داوطلبانه دولت پیونگ یانگ صورت داده است و هدف از آن، خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره بر اساس توافق به دست آمده در نشست رهبران دو کره است.

137/116

بیشتر بخوانید:

دیدار مجدد رهبران کره‌شمالی و چین؛ شرط «کیم» برای خلع سلاح پیونگ‌یانگ

هشدار کره‌شمالی به آمریکا؛ ابهام در دیدار ترامپ با کیم‌جونگ‌اون/ تحلیل

کلیدواژه