آبان 05, 1397 09:06 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]
  • آغاز انتخابات معوقه مجلس در استان قندهار افغانستان

سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان که در استان قندهار به دلیل حمله تروریستی و جان باختن دو تن از مقامات نظامی و امنیتی این استان برای یک هفته به تعویق افتاده بود، صبح شنبه در 16 شهرستان این حوزه انتخابیه آغاز شد.

به گزارش پارس تودی؛ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد، انتخابات مجلس در استان قندهار تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود و 567 هزار تن از شهروندان این استان برای شرکت در رای گیری ثبت نام کرده اند.

از مجموع افرادی که برای رای دادن ثبت نام کرده اند تنها 70 هزار تن از آنها را زنان تشکیل می دهند و برای 11 سهمیه قندهار از کرسی های مجلس 3 کرسی خاص زنان است و برای آن 111 نامزد زن رقابت می کنند.

از مجموع 18 شهرستان استان قندهار در دو شهرستان «نیش»  و«معروف» به دلیل نبود امنیت و حضور گسترده طالبان مردم برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام نکرده اند و انتخابات امروز در این شهرستان ها برگزار نخواهد شد.

انتخابات مجلس افغانستان روزهای 28 و 29 مهرماه گذشته در 32 ولایت از مجموع 34 ولایت افغانستان برگزار شد. 

در دو روزی که انتخابات مجلس افغانستان جریان داشت؛ بیش از دویست حمله تروریستی انجام شد که 36 کشته و بیش از 120 زخمی برجا گذاشت.

مسئولیت این حملات تروریستی را گروه طالبان برعهده گرفت.

کمیسیون انتخابات مجلس افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد نتایج اولیه سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان این کشور، 15 آبان ماه جاری و نتیجه قطعی آن 29 آذر ماه امسال اعلام خواهد شد.

139/110

بیشتر بخوانید:

گزارش: پایان انتخابات افغانستان

پایان انتخابات پارلمانی افغانستان در سایه برخی ناامنی‌ها

چهار پیام انتخابات‌پارلمانی افغانستان/ تحلیل

کلیدواژه