اردیبهشت 14, 1398 10:16 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • محکومیت تمرین مشترک نظامی سئول و واشنگتن توسط کره شمالی/ تحلیل

پارس تودی- کره شمالی آزمایش و تمرین مشترک سربازان کره جنوبی و آمریکا با سامانه موشکی تاد را محکوم کرد.

روزنامه یوری زوکیری کره شمالی در شماره روز جمعه خود نوشت، آزمایش سامانه موشکی تاد، یک تحرک نظامی و تهدیدی آشکار علیه کره شمالی و شبه جزیره کره محسوب می شود.

این روزنامه همچنین کره جنوبی را به عواقب بد دنباله رویی از سیاست های آمریکا در شبه جزیره کره تهدید و اعلام کرد تمرینات تاد موجب خشم جامعه جهانی شده است.

کره جنوبی و نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور ماه گذشته میلادی در کمپ هامفری واقع در 70 کیلومتری جنوب سئول، کار با سامانه موشکی تاد آمریکا را به سربازان خود آموزش دادند.

دولت کره شمالی همواره، سئول را به دلیل برگزاری رزمایش های متعدد با آمریکا در منطقه شبه جزیره کره، عامل ناامنی و بی ثباتی این منطقه، ضربه‌ به تلاش‌های آشتی جویانه دو کره و شکست مذاکرات آمریکا و کره جنوبی می داند.

واکنش منفی کره شمالی به تمرینات مشترک نظامیان کره جنوبی و آمریکا با سامانه تاد در ادامه حساسیت هایی است که به خصوص در سال های گذشته پیونگ یانگ به برنامه های مشترک نظامی سئول و واشنگتن داشته است.

سامانه تاد از جمله مسائلی بوده که نقش مهمی در تشدید  تنش در روابط دو کره در سال های گذشته داشته است.

از یکسال گذشته تاکنون که مذاکرات دو کره برای کاهش تنش و اختلاف آغاز و همچنان هم ادامه دارد، موضوع برنامه های مشترک نظامی کره جنوبی و آمریکا از جمله رزمایش های دو کشور همچنان عنصری غیرسازنده در روند گفتگوهای آنان بوده است.

البته رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا در ماه های گذشته با درخواست دولت سئول متوقف شد اما سامانه ضد موشکی تاد که کاخ سفید آنرا سدی در برابر حملات احتمالی کره شمالی معرفی کرده است پتانسیل برهم زنندگی مسیر کاهش اختلاف بین دو کره را در خود دارد.

طبیعی است که هدف آمریکا از استقرار سامانه موشکی تاد تنها مستقر کردن تجهیزات راهبردی در کره جنوبی بدون آماده سازی عملیاتی آن نیست.

بر همین اساس است که به تازگی نظامیان آمریکا و کره جنوبی نحوه کار با سامانه موشکی تاد را تمرین کرده که این مسئله موجب واکنش تند کره شمالی شده است.

از نظر کره شمالی سیاست فعال سازی استقرار سامانه تاد از سوی کره جنوبی با برنامه این کشور برای تنش زدایی از شبه جزیره کره و همچنین جلوگیری از شکست کامل مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن در تعارض است و نمی توان همزمان از یکسو از صلح سخن گفت و از سوی دیگر به اقدامات تحریک آمیز از جمله آماده سازی عملیاتی سامانه موشکی تاد اقدام کرد.

البته واکنش به استقرار سامانه موشکی تاد در کره جنوبی تنها محدود به کره شمالی نیست و چین و روسیه هم به آن اعتراض کرده اند.

جورجی بورینسکو مدیر بخش آمریکای شمالی در وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است؛ هدف اصلی سامانه آمریکایی تاد که در کره جنوبی مستقر شده روسیه و چین است‌.

با توجه به وعده مون جائه این رییس جمهوری کره جنوبی به کاهش اختلاف و تقویت همکاری با کره شمالی انتظار مردم کره جنوبی آنست که وی با در نظر گرفتن منافع ملی و لزوم کاهش بی اعتمادی در روابط منطقه ای به خصوص در مناسبات با چین به گونه ای عمل کند که برنامه های مشترک نظامی با آمریکا اصل تلاش ها برای بازگشت ثبات و آرامش به شبه جزیره کره را بی اثر نکند.

135/118

نویسنده: محمدرضا عسگری

بیشتر بخوانید: 

کره شمالی یک موشک کوتاه برد شلیک کرد

رهبر کره‌شمالی: آمریکا در مذاکرات یکجانبه رفتار می‌کند

کلیدواژه

کامنت