آبان 05, 1398 15:05 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  • هشدار کره شمالی درباره اقدامات خصومت آمیز کره جنوبی/ تحلیل

پارس تودی- کره شمالی طی هشداری اعلام کرد، کره جنوبی با اقدامات بی اساس و خصومت آمیز، از خط قرمز عبور کرده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) با اشاره به مواضع اخیر مقامات سئول درباره برگزاری رزمایش موشکی کره جنوبی در مطلبی نوشت: این مواضع در حکم اعلام جنگ به کره شمالی و با هدف سوق دادن شبه جزیره کره به سمت تنش است.

این گزارش افزود، موشکی که کره جنوبی قصد دارد در رزمایش از آن استفاده کند، به منظور هدف قرار دادن کره شمالی ساخته شده است و توان بازدارندگی آن در قیاس با گذشته، به طور چشمگیری افزایش یافته است.

مقامات سئول اخیرا از آمادگی کره جنوبی برای رزمایش موشکی در آینده نزدیک خبر داده بودند.

هشدار کره شمالی به مقامات سئول درباره اقدامات خصومت آمیز کره جنوبی واکنشی است به برنامه آتی این کشور برای آزمایش موشکی که دولت پیونگ یانگ آنرا عبور از خط قرمز و تهدیدی برای خود می داند‌.

این واکنش کره شمالی به انتشار اخباری درباره رزمایش موشکی آتی کره جنوبی در حالی است که پیونگ یانگ از چند ماه پیش و بعد از شکست مذاکرات «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» رهبر کره شمالی و رییس جمهوری آمریکا در فوریه 2019 در هانوی پایتخت ویتنام آزمایش های موشکی خود را از سر گرفته است.

با شکست مذاکرات بین کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، کره شمالی و کره جنوبی هریک از زاویه ملاحظات امنیت ملی خود به تقویت ظرفیت های بازدارندگی توجه کرده اند که نقطه اشتراک آنان در این زمینه تلاش برای ارتقا توانایی موشکی در دو جنبه برد موشکی و قدرت تخریبی آن بوده است.

در شرایطی که افرایش توانایی موشکی بخشی از ظرفیت های بازدارندگی هر کشوری محسوب می شود، نباید کره شمالی انتظار داشته باشد که کره جنوبی وارد چرخه آزمایش موشکی نشود و از این ظرفیت معمول در برنامه های امنیت ملی خود استفاده نکند.

در حالی که کره شمالی و کره جنوبی با مخاطرات ناشی از سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا در منطقه شرق آسیا مواجه هستند و کاخ سفید در مسیر تنش زدایی و همکاری بین دو کره کارشکنی می کند باید توجه داشته باشند که برای ایجاد امنیت در شبه جزیره کره راهی جز همکاری مشترک و دوری از مخاصمه ندارند.

همچنین کره شمالی باید به این نکته توجه کند که افزایش توانایی موشکی توسط کره جنوبی در چارچوبی است که پیونگ یانگ نیز در توضیح علت از سرگیری آزمایش های موشکی خود به ضرورت های بازدارندگی اشاره می کند که در حال حاضر همه کشورهای جهان بخشی از برنامه های خود را در این بستر تعریف کرده اند.

نویسنده: محمدرضا عسگری

116

بیشتر بخوانید:

هشدار کره‌ شمالی به سئول درباره استقرار موشک‌های آمریکایی/ تحلیل

واکنش کره شمالی به برگزاری رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا

کلیدواژه

کامنت