آبان 09, 1398 13:01 Asia/Tehran [Updated: آبان 09, 1398 13:59 Asia/Tehran]
  • انتقاد وزیرخارجه ترکیه از عربستان و امارات/ تحلیل

پارس تودی- وزیرخارجه ترکیه با انتقاد از مواضع عربستان و امارات در موضوعات مختلف منطقه‌ای و جهانی گفت: عربستان باید به خاطر حمله نظامی به یمن مورد بازخواست قرار بگیرد.

«مولود چاووش اوغلو» روز چهارشنبه در سخنانی اظهار کرد، دهها هزار نفر در یمن به علت حمله نظامی و محاصره اقتصادی عربستان و همچنین گرسنگی و ابتلا به وبا، جان باختند.

وزیرخارجه ترکیه درباره قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه افزود، عربستان قتل خاشقجی را به یک بحران میان خود و ترکیه تبدیل کرد و آنکارا هرگز نسبت به این جنایت چشم پوشی نمی کند.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم آل‌سعود دوم اکتبر2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان دراستانبول ترکیه ناپدید شد و مقامات سعودی پس از هفته ها تکذیب، درنهایت اذعان کردند که این روزنامه نگار داخل کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسیده است.

چاووش اوغلو همچنین درخصوص قضیه فلسطین هم عنوان کرد، عربستان بر اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین فشار می آورد تا آنها در خصوص موضوع قدس سکوت کنند. این سخنان وزیر خارجه ترکیه در حالی صورت میگیرد که عربستان و امارات همواره از سوی بازیگران مستقل بین المللی و منطقه در زمینه جنایت بشری در یمن و همچنین انجام اقدامات ناقض حقوق بشری مورد انتقاد بوده اند.

حمله عربستان سعودی به یمن موجب کشته شدن هزاران نفر در اثر بمباران های کور و بی هدف شده است. همچنین این حمله میلیون ها نفر از جمله کودکان را در معرض سوء تغذیه شدید قرار داده است. همچنین قتل خاشقجی که مورد انتقادات بین المللی بسیاری قرار گرفت، تنها نمونه ای از کشتارهای بی رحمانه مخالفین توسط حکومت آل سعود در عربستان بوده است.

با این حال بایستی این سوال را مطرح کرد که چرا ترکیه با علم به این مسائل همچنان به ادامه روابط اقتصادی با این دو کشور اصرار دارد. ترکیه در سال 2018 نزدیک به پنج میلیارد دلار مبادله اقتصادی با عربستان و نزدیک به هفت میلیارد دلار نیز مبادله اقتصادی با امارات داشته است. سیاستی که در خصوص روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی نیز می‌توان مشاهده کرد.

از سوی دیگر بایستی این پرسش را از ترکیه طرح کرد که آیا حمله انجام شده به شمال سوریه توسط نیروهای این کشور و نقض حاکمیت سوریه، مشابه اقدام عربستان و امارات در یمن نیست؟

ترکیه گرچه به دنبال نفوذ خود در کشورهای عربی، از طریق طرح انتقاد نسبت به کشورهای عربستان و امارات است، اما این مسئله را بایستی در نظر داشته باشد که پیش گرفتن رفتاری متفاوت از این دو کشور اصلی ترین اقدام در مقابله با اقدامات عربستان و امارات است.

نویسنده: منوچهر شفیعی

139/116

بیشتر بخوانید:

عربستان کنسولگری خود در استانبول را فروخت

ادامه حملات هوایی عربستان به مناطق شمال و غرب یمن

آوارگی 180 هزار نفر در پی تجاوز ترکیه به شمال سوریه

تجمع مقابل سفارت عربستان در واشنگتن در سالگرد قتل خاشقجی

 

کلیدواژه

کامنت