آبان 24, 1398 08:56 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • هشدار چین به آمریکا درباره هنگ کنگ

سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه به واشنگتن در خصوص تلاش برای تصویب پیمان "حمایت از دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ" در کنگره آمریکا  هشدار داد.

به گزارش پارس تودی، "گنگ شوانگ"، اقدام گستاخانه آمریکا در خصوص هنگ کنگ را مداخله  در امور داخلی چین دانست.

گنگ شوانگ با بیان اینکه اگر این طرح به قانون تبدیل شود ضربه ای به منافع آمریکا و چین خواهد بود تصریح کرد، پکن در برابر این اقدام مماشات نمی کند و از هیچ تلاشی برای حراست از حق حاکمیت خود دریغ نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین افزود، تصویب این پیمان در مجلس سنای آمریکا به منزله حمایت از شورشیان در هنگ کنگ و تلاشی از سوی واشنگتن برای محدود کردن و به چالش کشیدن چین است و پکن آن را برنمی تابد.

گنگ شوانگ، پیشتر هم از سیاست های آمریکا و بریتانیا درباره هنگ کنگ انتقاد و آن را رویکرد دوگانه این دو کشور توصیف کرده بود.

طی ماه های اخیر هنگ‌کنگ شاهد اعتراضات ضدحکومتی است.

آمریکا و متحدانش اما به جای محکوم کردن اقدامات معترضان از نحوه  تعامل نیروهای امنیتی چین با تظاهرکنندگان انتقاد کرده و مدعی شده‌اند اگر  پکن به آزادی‌ها در هنگ‌ کنگ احترام نگذارد، باید منتظر پیامدهای جدی این رویکرد خود باشد.

برخی شهروندان هنگ کنگی از 9 ژوئن  در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان این منطقه خودمختار که اجازه استرداد مجرمان به دولت چین را میسر و تسهیل می‌کرد، دست به تظاهرات زده‌اند.

دولت محلی هنگ کنگ اخیرا این لایحه را  لغو کرد اما معترضان همچنان در خیابان های این منطقه حضور دارند.

هنگ‌کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال 1997 و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست.

139/117

بیشتر بخوانید:

هشدار چین به انگلیس درباره دخالت نکردن در امور هنگ کنگ

هشدار چین به آمریکا درباره دخالت در امور هنگ کنگ/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت