آبان 30, 1398 07:27 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • ممانعت از ورود هواپیمای نظامی آمریکا به حریم هوایی پاکستان/ تحلیل

پارس تودی- اسلام آباد از ورود یک فروند جنگنده آمریکایی به حریم هوایی پاکستان جلوگیری کرد.

به گزارش پایگاه خبری "ای آر وای نیوز" ARY News پاکستان، سازمان هواپیمایی این کشور روز چهارشنبه اعلام کرد، یک فروند جنگنده آمریکایی قصد ورود به حریم هوایی پاکستان را داشته، اما به علت ارائه نکردن مجوز و کد ورود ازسوی خلبان، توسط نیروهای نظامی پاکستان تهدید به شلیک و سرنگونی شد و سپس مجبور به عقب نشینی شد.

به گفته منابع خبری، سازمان هواپیمایی پاکستان تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است. هنوز جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشده است.  

ممانعت پاکستان از ورود یک فروند جنگنده آمریکایی به حریم هوایی آن کشور نشان می دهد که دولت اسلام آباد بر خلاف دولت های سابق پاکستان حاضر به همکاری یکطرفه با کاخ سفید در عرصه منطقه ای نیست و اجازه نمی دهد واشنگتن بدون هماهنگی و دریافت مجوز ازحریم هوایی این کشور استفاده کند.

اگر چه سازمان هواپیمایی پاکستان علت ممانعت از ورود جنگنده آمریکایی به حریم هوایی آن کشور را عدم دریافت مجوز ازدولت اسلام آباد اعلام کرده است اما این گمانه وجود دارد که پاکستان بنا به ملاحظات مختلف حاضر نیست با سیاست های یکجانبه کاخ سفید همکاری کند.

البته باید توجه داشت که تنش درروابط اسلام آباد و واشنگتن متاثر از جنگ در افغانستان به آغاز حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی پاکستان از سال 2004 تاکنون مربوط می شود که سبب شده تا احزاب مختلف حاکم بر این کشور در 15 سال گذشته روابط پر مناقشه ای را با کاخ سفید پشت سر بگذارند.

دردولت سابق پاکستان «عمران خان» نخست وزیر کنونی این کشور در جایگاه رهبر مهمترین گروه سیاسی مخالف دولت وقت بیشترین انتقادها را به عملکرد آمریکا در جنگ افغانستان و بکار گیری اقدامات یکجانبه ضد پاکستان به بهانه مبارزه با طالبان والقاعده داشت.

عمران خان رهبر حزب حاکم تحریک انصاف حتی در دوره قبل از به قدرت رسیدن و در زمان حکومت حزب مسلم لیگ نواز دربین سال های 2013 تا 2018 بزرگترین تظاهرات سراسری ضد آمریکایی را در اعتراض به حملات هواپیماهای بدون سرنشین این کشور برگزار کرد.

درچنین شرایطی حتی برخی از محافل رسانه ای و سیاسی پاکستان بخشی ازعلل اقبال مردم این کشور به عمران خان و حزب تحریک انصاف در انتخابات پارلمانی سال 2018 را مواضع ضد آمریکایی و تاکید وی بر صیانت و تقویت مناقع ملی می دانند.

با توجه به مواضع عمران خان در طرح بی سابقه ترین انتقادها علیه سیاست های آمریکا در قبال پاکستان و در بخش منطقه ای در دوره حضور در جایگاه اپوزیسیون، تداوم این رویکرد در شرایط کنونی که زمام امور اجرایی این کشور را بر عهده دارد از جمله انتظارات عمومی از وی محسوب می شود.

به خصوص آنکه آمریکا علاوه بربکارگیری سیاست یکجانبه گرایی در قبال پاکستان و متهم کردن این کشور به پشتیبانی از تروریسم، با حمایت از مواضع ضد پاکستانی دولت های هند و افغانستان عملا جبهه بزرگ تبلیغاتی ضد اسلام آباد براه انداخته است که خشم مردم و مقامات پاکستان را برانگیخته است. 

بنا به وجود این گونه شرایط است که ممانعت از ورود جنگنده آمریکایی به حریم هوایی پاکستان را باید در چارچوب مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا وسیاست این کشور برای تضعیف حاکمیت ملی پاکستان ارزیابی کرد.          

نویسنده:محمدرضا عسگری

116

بیشتر بخوانید:

هشدار پاکستان به آمریکا / تحلیل

وزیر امور خارجه پاکستان: همراهی با آمریکا اشتباه بزرگی بود / تحلیل

تاکید وزیر خارجه پاکستان بر حفظ منافع ملی مقابل آمریکا

          

    

کلیدواژه

کامنت