آذر 01, 1398 04:12 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • رایزنی ترامپ با عمران‌خان و اشرف غنی درباره روند صلح افغانستان

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوهای جداگانه با همتای افغانستانی و نخست وزیر پاکستان مدعی تلاش واشنگتن برای برقرای ثبات در منطقه بویژه افغانستان شد.

به گزارش پارس تودی، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در گفتگو با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان آتش بس را پیش شرط گفتگوهای صلح در افغانستان اعلام‌کرد و از سرگیری دوباره گفتگوهای صلح را خواستار شد.

این درحالیست که گفتگوهای صلح آمریکا با طالبان حدود سه ماه قبل در آستانه توافق توسط ترامپ متوقف شد.

ترامپ همچنین در این گفتگو در حالی بر نقش دولت افغانستان در مذاکرات صلح تاکید کرد که در نه دور مذاکرات آمریکایی ها با طالبان، دولت افغانستان غایب این مذاکرات بود.براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی نیز در این گفتگو طرح هفت ماده ای صلح خود را با ترامپ در میان گذاشته است.

درهمین حال رادیو دولتی پاکستان پنجشنبه شب اعلام کرد: در جریان رایزنی تلفنی روز پنجشنبه عمران خان و رئیس جمهوری آمریکا ، اسلام‌آباد و واشنگتن بر ادامه همکاری مشترک در مسیر پیشبرد اهداف صلح در افغانستان تاکید کردند.

نخست وزیر پاکستان در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد: پاکستان متعهد به ایفای نقش خود برای کمک به برقراری صلح در افغانستان است چرا که آن را برای امنیت و ثبات این کشور همسایه مهم می‌داند. رییس جمهوری آمریکا نیز از نقش پاکستان برای برقراری ثبات در افغانستان قدر دانی کرد.118

کلیدواژه

کامنت