آذر 20, 1398 20:13 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 03, 1399 07:38 Asia/Tehran]
  • هشدار «عبدالله عبدالله» به کمیسیون انتخابات افغانستان/ تحلیل

پارس تودی- رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان هشدارداد، اگر کمیسیون انتخابات نتایج را پیش از رسیدگی به شکایت‌های تیم وی اعلام کند، بی تفاوت نخواهند ماند.

"عبدالله عبدالله" نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، سخنان تائید نشده‌ای از اعلام قریب الوقوع نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در صفحات اجتماعی منتشر شده است که برای ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی قابل قبول نیست.

تیم ثبات و همگرایی به ریاست "عبدالله عبدالله" مدعی است که کمیسیون انتخابات قصد دارد 300 هزار رای بدون ثبت درسامانه بیومتریک را به نفع تیم رقیب، شمارش کرده و نتیجه انتخابات را به نفع تیم "دولت ساز" به ریاست "اشرف غنی" رئیس جمهوری کنونی افغانستان اعلام کند.

این ادعای تیم ثبات و همگرایی باعث شده است که بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری در هفت ولایت افغانستان توسط هواداران این تیم متوقف شود که در نتیجه باعث تأخیر اعلام نتایج نیز خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 28 سپتامبر برگزار شد و اعلام نتایج اولیه آن تاکنون سه بار به تعویق افتاده است.

هشدار عبدالله به کمیسیون انتخابات افغانستان درباره واکنش در مقابل عدم رسیدگی به شکایات تیم ثبات و همگرایی پیش‌ از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری از برنامه وی در خصوص بکار گیری همه ابزارهای موجود برای استیفای حقوق انتخاباتی خود از طریق وادار کردن نهادهای انتخاباتی به تفکیک آرای پاک از ناپاک است. 

تیم ثبات وهمگرایی به ریاست عبدالله تاکید دارد که 300 هزار رای خارج از سامانه بیومتریک باید ابطال شود، اما ظاهرا کمیسیون انتخابات افغانستان برغم تاکید اولیه درباره عدم محاسبه ارای غیر بیومتریک، تحت فشارهای بیرونی درصدد دخالت دادن این آرا در فرایند تجمیع و شمارش آرا است.

هواداران عبدالله در روزهای گذشته در کابل و برخی دیگر از شهرهای افغانستان در اعتراض به بازشماری آرا و عدم ابطال آرای غیر بیومتریک تظاهرات کرده‌اند و خواستار رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی هستند.

به خصوص آنکه نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان نیز چندی پیش به بروز تقلب و تخلف در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اذعان کرد که این مسئله موجب شد تا معترضان برحقانیت موضع خود درباره به خطر افتادن سلامت انتخابات پافشاری کنند.

با اعتراف رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان به مخدوش شدن سلامت انتخابات ریاست جمهوری و دخالت بیش از 12 هزار کارمند این نهاد در ولایات مختلف در تخلف، تقلب و جرایم انتخاباتی که به کمیسیون رسیدگی به شکایات معرفی شده‌اند، به نظر میرسد نامزدهای معترض انتخابات به خصوص عبدالله بیش از گذشته، انگیزه بیشتری در جهت استیفای حقوق انتخاباتی خود و صیانت از آرای مردم دارند.

با توجه به اعتراف نورستانی درباره مخدوش شدن سلامت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، انتظار نامزدهای انتخابات، مردم، گروه‌های سیاسی و رسانه‌های این کشور آنست که نهادهای انتخاباتی ساز وکاری قانونی برای رسیدگی به شکایات به منظور تفکیک آرای پاک از ناپاک تدوین کند و متخلفان و مجرمان انتخاباتی را به دستگاه قضایی افغانستان معرفی کنند.

البته خواسته عمومی در افغانستان در این شرایط علاوه بر برخورد قاطع قانونی با متخلفان در انتخابات، تلاش برای صیانت از آرای مردم و عدم دخالت آرای غیر بیومتریک در تجمیع و شمارش آرا است.

هشدار عبدالله درباره ساکت نماندن در قبال عدم رسیدگی به شکایات تیم انتخاباتی  ثبات و همگرایی قبل از اعلام نتایج، نشان می دهد که احتمالا تظاهرات خیابانی هواداران وی در مناطق مختلف افغانستان در صورت عدم تغییر در روند کنونی اقدامات کمیسیون انتخابات، گسترده تر خواهد شد.

نویسنده:محمدرضا عسگری

141/118

بیشتر بخوانید:

موضع عبدالله عبدالله درباره نامشروع بودن نتیجه کار کمیسیون انتخابات افغانستان/ تحلیل

مخالفت «عبدالله عبدالله» با بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کلیدواژه

کامنت