آذر 22, 1398 19:50 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • توقف مذاکرات گروه طالبان و آمریکا در قطر/ تحلیل

پارس تودی- دور جدید مذاکرات آمریکا و طالبان که به تازگی در قطر از سر گرفته شده بود، نیز متوقف شد.

"زلمی خلیلزاد" نماینده ویژه آمریکا در امورافغانستان یک روز پس از حمله گروه طالبان به بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام افغانستان در توییتر اظهار داشت، «ما توقف کوتاهی می‌کنیم تا گروه طالبان با رهبران خود مشورت کنند».

به گفته خلیلزاد، طالبان باید نشان دهد که تمایل به صلح دارد.

گروه طالبان دو خودروی بمب‌گذاری شده را در حالی که مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر ادامه داشت در نزدیکی پایگاه نظامی بگرام منفجر کرد.

در سپتامبر گذشته هم که گفت وگوها با طالبان به دستور "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا متوقف شد علت آن حمله نیروهای این گروه به نظامیان آمریکایی بودو حمله به پایگاه بگرام نیز موجب شد تا مذاکرات احیا شده طرفین در قطر مجددا متوقف شود.

اگر چه زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در توییت خود توقف مذاکرات با طالبان را به مسئله مشورت هیات سیاسی این گروه با رهبران خود مرتبط کرده است اما این گمانه مطرح است که علت اصلی توقف این گفت وگوها حمله نیروهای طالبان به پایگاه بگرام بوده است.

در شرایطی گفت وگوها بین طالبان و آمریکا متوقف شده است که بر اساس مدل رفتاری این گروه کاخ سفید نباید انتظار داشته باشد که طالبان حملات خود علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان را در زمان برگزاری مذاکرات متوقف کند.

طالبان به خصوص در دو سال اخیر حتی آتش بس های یکجانبه اعلام شده توسط دولت افغانستان در برخی ایام سال از جمله ماه رمضان را نپذیرفته است و بر تداوم جنگ در این کشور تاکید کرده است.

البته باید توجه داشت که بیش از آنکه مسئله توقف مذاکرات بین آمریکا و طالبان به دلایل مختلف حائز اهمیت باشد، بی نتیجه ماندن 9 دور گفت وگوهای آنان در بیش از یکسال گذشته اهمیت دارد که بر روند صلح در افغانستان تاثیرات بسیار مخربی داشته است. دولت آمریکا به دلیل اصرار بر ادامه حضور در افغانستان عملا گفت وگوها با طالبان را ناکام گذاشته است.

این در حالی است که این سیاست کاخ سفید در تضاد آشکار با ادعای واشنگتن برای کمک به استقرار آرامش در این کشور است.

مردم افغانستان انتظار دارند چنانچه دولت آمریکا در موضع خود برای خاتمه جنگ صداقت دارد باید با خارج کردن همه نظامیان خود بهانه را از طالبان برای ادامه جنگ و خشونت در افغانستان بگیرد.

نویسنده: محمدرضا عسگری

139/117

بیشتر بخوانید:

از سرگیری مذاکرات به اصطلاح صلح طالبان با آمریکا در قطر

وقوع انفجار در نزدیکی کاروان نظامیان آمریکایی در بگرام افغانستان

 

کلیدواژه

کامنت