آذر 27, 1398 20:03 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1399 22:31 Asia/Tehran]
  • هشداردرباره موج جدید مهاجرت از افغانستان/ تجلیل

پارس تودی- وزیر امور مهاجران افغانستان هشدار داد اگر جلو افزایش ناامنی‌ها در این کشور گرفته نشود، موج جدید مهاجرت رخ خواهد داد.

 "سید حسین عالمی بلخی" Alami Balkhi در مراسم روز جهانی مهاجرت در کابل، با بیان اینکه افغانستان با ناامنی شدید مواجه است و هنوز زمینه بازگشت مهاجران به این کشور فراهم نیست، گفت: طی پنج سال گذشته بیش از چهار میلیون پناهجو و در سال 2019، حدود 500‌ هزارنفر به افغانستان بازگشته‌ که بیشتر آنها در ایران و پاکستان اقامت داشته‌اند.

وزیر امور مهاجران افغانستان تصریح کرد، در سال جاری میلادی بیش از  603 هزار نفر در داخل این کشور خانه‌های خود را از دست داده اند که اگر به آنان رسیدگی نشود، اقدام به مهاجرت خواهند کرد.

به گفته وزیر مهاجرین افغانستان، از سال 2002 تا 2018، مجموع بازگشت کنندگان به این کشور، به 10 میلیون و 163 هزار و 505 تن رسیده، اما هنوز بیش از شش میلیون و 500 هزار مهاجر افغان در بیرون از افغانستان به سر می برند.

هشدار وزیر امور مهاجرین افغانستان درباره احتمال افزایش مهاجرت‌ها ازاین کشور در اثر شدت گرفتن ناامنی‌ها حاکی از نگرانی مقامات دولت کابل از سرنوشت افرادی است که با سودای زندگی امن و رفاه بیشتر، خطرات بزرگی را برای رفتن به دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی تجربه می‌کنند.

در سال‌های اخیر صدها نفر از مردم جنگ زده افغانستان با فرار از شرایط بی ثبات این کشور و در پیش گرفتن مسیر پر خطر رفتن به  کشورهای دیگر‌، زندگی خود و خانواده هایشان را با مخاطرات جبران ناپذیری روبرو کرده اند.

بخشی از پناهجویان افغان برای رسیدن به اروپا با رفتن به ترکیه، خطر بزرگ عبور از دریای مدیترانه با قایق‌های نامناسب قاچاقچیان انسان را به جان میخرند و بسیاری از آنها با گرفتارشدن در حوادث مختلف دریایی، طعم مرگ را می چشند.

بخشی از سخنان وزیر امور مهاجرین افغانستان درباره پیامدهای افزایش ناامنی در این کشور از جمله شدت یافتن مهاجرت ها ناشی از حوادث مرگباری است برای پناهجویان در مسیر رفتن به اروپا و یا دیگر کشورها برای آنها رخ می دهد.

علاوه براین، اظهارات این مقام دولت افغانستان هشداری است به کشورهای غربی در خصوص افزایش ورود پناهجویان افغانستان به آن کشورها که در سال های اخیر برای آنان مشکل آفرین بوده است. 

دولت افغانستان انتظار دارد کشورهای غربی به خصوص اروپاییان برای رفع نگرانی خود از افزایش ورود غیر قانونی پناهجویان، گام موثری برای کاهش ناامنی و پایان جنگ در افغانستان بردارند که البته تاکنون نشانه مثبتی از اقدامات آنان در این زمینه مشاهده نشده است.

 همچنین باید توجه داشت که سخنان وزیر مهاجرین افغانستان درباره افزایش مهاجرت های ناشی از تشدید ناامنی و جنگ در این کشور، پیامدهای منفی برای کشورهای همسایه افغانستان از جمله پاکستان و ایران خواهد داشت.

درچند دهه گذشته شرایط داخلی افغانستان ناشی از جنگ داخلی و اشغال خارجی موجب شده تا میلیون ها نفر از مردم این کشور برای حفظ جان خود افغانستان را ترک کنند که در این میان کشورهای همسایه بیشترین پناهجویان افغان را پذیرا بودهاند.

با توجه به آنکه ورود غیر قانونی پناهجویان افغان به کشورهای همسایه، مشکلات بزرگی را برای آنان ایجاد خواهد کرد، انتظار می رود آمریکا ومتحدانش در ناتو برای اثبات ادعای خود درخصوص تلاش برای برقراری ثبات در افغانستان، با خارج کردن نظامیان خود از این کشور، ادامه جنگ توسط طالبان را متوقف کنند تا مهاجرت های ناشی از ناامنی نیز غیر فعال شود.

نویسنده: محمدرضا عسگری

141/116

بیشتر بخوانید:

آوارگی بیش از 350 هزار افغان در سال 2019

افزایش آمار تلفات زنان و کودکان در جنگ افغانستان

کلیدواژه

کامنت