دی 04, 1398 14:37 Asia/Tehran [Updated: دی 04, 1398 16:15 Asia/Tehran]
  • در خواست چین، ژاپن و کره جنوبی از کره شمالی/ تحلیل

پارس تودی- سران چین، ژاپن و کره جنوبی در پایان نشست مشترک خود در جنوب چین از کره شمالی خواستند به آزمایش های موشکی  پایان دهد.

«لی که چیانگ» نخست وزیر چین در این نشست بر لزوم خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره و برقراری صلح پایدار در شرق آسیا تاکید کرد.

"آبه شینزو" نخست وزیر ژاپن و "مون جائه این" رئیس جمهوری کره جنوبی نیز در این نشست از کره شمالی خواستند مذاکرات با آمریکا را از سر بگیرد و در خصوص حل مسایل هسته ای شبه جزیره کره تلاش کند.

این درخواست ها در حالیست که کره شمالی مخالف حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره است و تا پایان سال جاری 2019 به واشنگتن مهلت داده تا پای میز مذاکره برگردد و تحریم‌ها ضد کره شمالی را لغو کند.

نشست مشترک مقامات ارشد سئول، پکن و توکیو به میزبانی چین که مهمترین هدف آن  برررسی و تبادل نظر درباره تحولات در منطقه شبه جزیره کره بوده است از نگرانی آنان درباره وضعیت کنونی روند خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره حکایت دارد.

خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره که در قالب گفتگوهای دو جانبه کره شمالی و آمریکا از سال گذشته پیگیری شده است با بدعهدی و کارشکنی آمریکا فعلا متوقف شده است.

در حالی سران چین، ژاپن و کره جنوبی از کره شمالی خواسته اند که آزمایش های موشکی خود را متوقف کند که از نظر پیونگ یانگ بخشی از چالش های موجود درشبه جزیره کره ناشی از همراهی سئول و توکیو با برنامه های تحریک آمیز آمریکا در منطقه از جمله برگزاری رزمایش های مشترک و همچنین استقرار هزاران نظامی آمریکایی در کره جنوبی و ژاپن است.

با توجه به آنکه کره جنوبی و ژاپن توجه چندانی به حساسیت های کره شمالی نداشته اند و علاوه بر آن با تداوم همکاری های نظامی با آمریکا زمینه حضور این کشور در شبه جزیره کره را فراهم کرده اند، بعید است که مقامات پبونگ یانگ به درخواست سران چین، ژاپن و کره جنوبی برای توقف آزمایش های موشکی توجه کنند.

انتظار کره شمالی آن است که ژاپن و کره جنوبی به جای توصیه به پیونگ یانگ برای توقف آزمایش های موشکی، علت اصلی بازگشت کره شمالی به برنامه های موشکی خود را مورد توجه قرار دهند و در خصوص نقش آمریکا در این زمینه تامل و دقت کافی داشته باشند.

توقف ازمایش های موشکی کره شمالی از نتایج  دور اول  مذاکرات رهبران آمریکا وکره شمالی در سنگاپور بود که به دلیل بد عهدی کاخ سفید در اجرای تعهدات خود از جمله لغو تحریم ها پس از چند ماه توقف؛ مجددا در دستور کار مقامات پیونگ یانگ قرار گرفت.

در شرایطی که آمریکا همچنان بر پیشبرد سیاست های خصمانه و تحریک آمیز خود علیه کره شمالی ادامه می دهد و علاوه بر ان ژاپن و کره جنوبی نیز به در برنامه های  نظامی منطقه ای کاخ سفید مشارکت دارند، درخواست آنان برای توقف آزمایش های موشکی مورد پذیرش پیونگ یانگ قرار نخواهد گرفت.

به نظر میرسد سران چین، کره جنوبی و ژاپن باید همزمان با درخواست از کره شمالی برای توقف ازمایش های موشکی از آمریکا نیز بخواهند با لغو تحریم ها ضد پیونگ یانگ از ادامه کارشکنی در روند  مذاکرات خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره خودداری کند.

نویسنده: محمدرضا عسگری

133/118

بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی کره جنوبی برای رویارویی با تحرکات احتمالی کره شمالی

در خواست از چین برای کمک به از سرگیری مذاکرات آمریکا و کره شمالی/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت