دی 21, 1398 11:49 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تظاهرات ضد دولتی در استرالیا/ تحلیل

پارس تودی- در پی گسترش آتش‌سوزی‌های مهیب در مناطق شرق، جنوب و جنوب شرقی استرالیا و ناتوانی دولت این کشور در مهار آن، هزاران نفر از مردم استرالیا در شهرهای مختلف با برگزاری تظاهرات استفعای نخست‌ وزیر را خواستار شدند.

با ادامه یافتن‌ آتش‌سوزی‌های مهیب در استرالیا و صدور دستور تخلیه مناطقی با بیش از 250 هزار نفر جمعیت، شهروندان این کشور در اعتراض به سیاست‌های دولت تظاهرات کردند.

معترضان با بستن راه‌های اصلی در شهر "سیدنی" استعفای "اسکات موریسون" نخست‌وزیر استرالیا را خواستار شدند.

شماری دیگر از معترضان نیز پلاکاردهایی اعتراضی با متن «ما را از جهنم نجات دهید» و «اقلیم جایگزینی وجود ندارد» در دست گرفته و خواستار رسیدگی فوری دولت استرالیا به بحران آتش‌سوزی شدند.

آتش‌سوزی‌هایی که از چند ماه پیش در استرالیا آغاز شد، تاکنون نزدیک به پنج میلیون هکتار از جنگل‌ها و اراضی این کشور و نیز بیش از 950 خانه را سوزانده است.

گسترش اعتراض ها در شهرهای مختلف استرالیا به تداوم آتش سوزی در بخش هایی از جنگل های این کشور که معترضان آن را نتیجه ضعف و ناکارآمدی دولت این کشور می دانند، "اسکات موریسون" نخست وزیر استرالیا را در شرایط بسیار دشواری قرار داده است.

به خصوص آنکه در جریان تظاهرات ضد دولتی، مردم استرالیا با در نظر گرفتن شرایط کنونی این کشور خواستار کناره گیری موریسون از سمت نخست وزیری هستند.

از نظر معترضان و مخالفان سیاسی دولت استرالیا، موریسون و کابینه وی توانایی مقابله با بحران ها از جمله آتش سوزی در این کشور را ندارند و باید با استعفا از مقام خود، زمینه را برای روی کارآمدن دولتی کارآمد فراهم کنند.

اعتراض ها به ضعف دولت موریسون برای مهارآتش سوزی ها در استرالیا زمانی شدت یافت که در بحبوحه افزایش شعله‌های آتش درجنگل های این کشور، وی برای گذراندن تعطیلات کریسمس به خارج از استرالیا رفت.

تصمیم نخست وزیر استرالیا برای گذراندن تعطیلات کریسمس برغم تداوم و گسترش آتش سوزی ها در این کشور، خشم شدید شهروندان استرالیایی را برانگیخت که نهایتا وی در اثر فشار افکار عمومی و رسانه ها مجبور به بازگشت به استرالیا شد.

موریسون پس از بازگشت به استرالیا به شهر "کوبارگو" در ایالت "نیو ساوت ولز" رفت که مردم این شهر وی را بشدت مورد شماتت قرار دادند.

مردم "کوبارگو" عملکرد نخست‌وزیراسترالیا را در مدیریت حادثه آتش سوزی به شدت مورد انتقاد قرار دادند و امکانات ضعیف سازمان آتش نشانی این شهر را علت اصلی ناکامی در مهار این حادثه دانستند.

به گفته مردم شهر کوبارگو به دلیل عدم اختصاص بودجه های لازم برای مدیریت بحران و مقابله با مخاطرات، این شهر تنها دارای چهار دستگاه ماشین آتش نشانی است که نمی تواند در مواقع بحران کارآمد باشد.     

البته باید توجه داشت که با وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در استرالیا، اسکات موریسون نخست‌ وزیراین کشور از سوی گروه های حامی محیط زیست هم به اتخاذ سیاست‌های سهل‌انگارانه درقبال تغییرات اقلیمی در تبعیت از سیاست های آمریکا، متهم شده است.

تجمع صدها فعال محیط ‌زیستی در اعتراض به سیاست‌های دولت محافظه‌کار استرالیا در قبال تولید گازهای گلخانه‌ای درمقابل محل سکونت موریسون بخشی از شیوه های اعتراضی فعالان محیط زیستی به موریسون بوده است.

116/117

 

 

 

کلیدواژه

کامنت