بهمن 02, 1398 11:13 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1398 11:50 Asia/Tehran]
  • انتقاد کمیسیون حقوق بشر افغانستان از کشتار غیرنظامیان درحملات هوایی نظامیان خارجی/ تحلیل

پارس تودی- کمیسیون حقوق بشر افغانستان از کشتار غیرنظامیان در حملات هوایی نظامیان خارجی در این کشور انتقاد کرد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد: براساس تحقیق این کمیسیون‌، در حملات هوایی اخیر نظامیان ناتو در شهرستان « شیندند » استان هرات پانزده غیرنظامی افغان کشته و زخمی شدند که سه زن و سه کودک درمیان کشته شدگان و دو کودک در میان زخمی‌های این حمله بودند.

در این بیانیه کمیسیون حقوق بشر افغانستان از افزایش شمار قربانیان جنگ به دست نظامیان خارجی و نقض صریح و مکرر حقوق بشر ابراز نگرانی کرد و از نیروهای بیگانه خواست کشتار غیرنظامیان را متوقف کنند.

حمله هوایی نظامیان خارجی به شهرستان « شیندند » استان هرات 8 ژانویه(18 دی) صورت گرفت.

بیانیه انتقادی کمیسیون حقوق بشر افغانستان از کشتار غیر نظامیان در حمله هوایی نیروهای خارجی ناشی از پیمان امنیتی کابل با آمریکا و ناتو است که طبق آن ماموریت رزمی نیروهای در پایان سال 2014 به اتمام رسیده است و نظامیان خارجی حق ورود به عملیات ضد تروریستی در افغانستان بدون هماهنگی و درخواست دولت این کشور را ندارند.

در پنج سال گذشته نظامیان خارجی مستقر در افغانستان بارها بدون درخواست دولت این کشور به بهانه مقابله با تروریسم ، در حملات هوایی خودسرانه خود در مناطق مختلف افغانستان، غیر نظامیان را به کام مرگ فرستاده اند.

البته حملات هوایی و زمینی نیروهای خارجی به غیر نظامیان در افغانستان در بیش از هجده سال گذشته یکی از عوامل موثر بر تشدید ناامنی بوده است که تداوم آن در پنج سال اخیر که آنان مجوزی برای ماموریت رزمی نداشته اند بیش از گذشته بر تنفر مردم افغانستان از اشغالگران افزوده است.

در این سال‌ها موارد متعددی از ارتکاب نیروهای خارجی به کشتار غیر نظامیان افغانستان ثبت شده است که حتی موجب شده تا دیوان کیفری بین المللی برای رسیدگی به جنایات جنگی آنان ورود کند که البته تحت فشار و تهدید آمریکا روند بررسی ین نهاد متوقف شده است.

پرونده کشتار قندهار از جمله پرونده‌های متعدد آمریکا و ناتو در کشتار غیر نظامیان افغانستان است که بازتاب بسیاری در این کشور داشت.

در این پرونده که در فهرست جنایات جنگی قرار داد، یک نظامی آمریکایی به نام "‌رابرت بیلز" در صبح روز 11مارس 2012در شهرستان "پنجوایی" Panjwai ولایت قندهار، 17غیرنظامی افغان را با تیراندازی مستقیم کشت و اجساد آنان را به آتش کشید که این اقدام جنایتکارانه موجب اعتراض گسترده در افغانستان شد.

درحالی کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار توقف کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای خارجی در این کشور شده است که در بیش از هجده سال گذشته آمریکا و ناتو  هیچگاه به درخواست‌ها برای حفظ جان مردم افغانستان توجه نکرده اند و نهادهای حقوقی بین المللی از جمله "قضات دیوان کیفری بین المللی" را به تحریم و عدم صدور ویزا برای ورود آنان به خاک آمریکا تهدید کرده اند.

نویسنده: محمدرضا عسگری

141/118

بیشتر بخوانید:

خشم مجلس افغانستان از جنایت جنگی نظامیان تروریست آمریکایی در ولایت هرات

انتقاد کمیسیون حقوق بشر افغانستان از افزایش حملات هوایی نظامیان خارجی

کلیدواژه

کامنت