بهمن 08, 1398 10:31 Asia/Tehran [Updated: مهر 28, 1399 15:04 Asia/Tehran]
  • انتقاد کره شمالی از خریدهای تسلیحاتی سئول از آمریکا 

خبرگزاری کره شمالی با انتقاد از معاملات تسلیحاتی کره جنوبی و آمریکا، هدف از آن را تحت فشار قرار دادن پیونگ یانگ عنوان کرد.

به گزارش پارس تودی، خبرگزاری «کی.سی.ان.ای» کره شمالی روز سه شنبه تصریح کرد، وزارت دفاع کره جنوبی این روزها برنامه های مختلفی را برای خریدهای بیشتر تسلیحاتی تنظیم می کند و کره شمالی را هدف قرار داده است.

این رسانه از افزایش این خریدها با هدف بالا بردن توان تسلیحاتی پیشرفته کره جنوبی انتقاد کرده و افزود، چنین کارهایی فقط خطر بروز جنگ را در شبه جزیره کره افزایش می دهد.

خبرگزاری کره شمالی با اشاره به تخصیص مبالغ بسیار کلان از سوی کره جنوبی برای خرید تجهیزات و تسلیحات مدرن در سال های آینده، تاکید کرد که کره جنوبی باعث تشدید تنش های نظامی می شود.

این کشور همچنین با انتقد از برنامه کره جنوبی برای خرید جت های جنگنده رادارگریز "اف 35" آ از آمریکا و برگزاری رزمایش های مشترک دو کشور، آنها را متهم به تلاش برای حملات پیشدوستانه نمود.

گزارش منتشره خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی نیز حاکی است که این کشور پست های مرزی خود را تقویت نموده و ستاد کل ارتش در روزهای اخیر بازرسی هایی از مناطق مختلف مرزی دو کره انجام داده و بر هوشیاری بیشتر نظامیان کشور تاکید نموده است.

از زمانی که مذاکرات آمریکا و کره شمالی متوقف شد، مناسبات دو کره نیز پرتنش و متلاطم بوده است.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا یکبار در  12 ژوئن 2018 در سنگاپور و بار دیگر 27 و 28 فوریه در هانوی پایتخت ویتنام با یکدیگر دیدار کردند.

در نخستین نشست "اون" و ترامپ، سندی را امضا کردند که بر اساس آن پیونگ یانگ را به خلع سلاح کامل هسته ای و آمریکا را به ارائه تضمین های امنیتی برای کره شمالی متعهد کرد.

با این حال آمریکا گامی عملی در چارچوب توافقات سنگاپور برنداشت و این موضوع انتقادات پیونگ یانگ را برانگیخت.

دومین نشست ترامپ و کیم جونگ اون در ویتنام نیز بدون نتیجه پایان یافت. 

همچنین سومین دیدار رهبران دوکشور 30 ژوئن در منطقه غیرنظامی بین دو کره انجام شد.

کره شمالی، زیاده خواهی و وفادار نبودن آمریکا به تعهدات خود را عامل اصلی شکست مذاکرات دو کشور اعلام کرده است.

116

بیشتر بخوانید:

انتقاد سئول از سفیر آمریکا در کره جنوبی/ تحلیل

هشدار کره جنوبی درباره از دست رفتن زمان برای توافق آمریکا وکره شمالی/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت