بهمن 21, 1398 18:00 Asia/Tehran [Updated: بهمن 21, 1398 19:00 Asia/Tehran]
  • تظاهرات گسترده مردم ترکیه درمحکومیت طرح ننگین معامله قرن/ تحلیل

پارس تودی - در ادامه محکومیت‌های بین‌المللی علیه طرح ضد فلسطینی "دونالدترامپ" رئیس جمهوری آمریکا تحت عنوان "معامله قرن"، صدها هزار نفر از مردم ترکیه ‌در روز 9 فوریه با برگزاری تظاهرات درشهرهای دیاربکر، سقاریه و استانبول، توطئه های استکبار و صهیونیسم را علیه ملت مسلمان فلسطین محکوم کردند.

مردم مسلمان ترکیه با سردادن شعارهایی نظیر "همراه با قدس درمقابل زورگویی قرن ایستاده‌ایم"، ضمن به اهتزاز درآوردن پرچم‌ فلسطین، حمایت خود را از مردم مظلوم این کشور اعلام کردند.

تظاهرات مردم ترکیه درحالی برگزار شد که پیش از آن اکثر کشورهای مسلمان و حتی مردم غیر مسلمان دربرخی ازکشورهای اروپایی به طرح رئیس جمهوری آمریکا علیه مردم مسلمان فلسطین تظاهرات ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی برگزار کرده اند.

ساعتی پیش ازبرگزاری تظاهرات مردم شهرهای مختلف ترکیه، "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری این کشور طی سخنانی به صورت ویدئو کنفرانس در نشست پارلمانی کشورهای حامی "قدس" درمالزی، گفت: این به اصطلاح معامله قرن، فقط یک رویاست که روند صلح درمنطقه را به خطر می‌اندازد.

درارتباط با اعتراض های مقام های دولتی و مردم ترکیه به طرح موسوم به معامله قرن، این واقعیت تلخ را نباید نادیده گرفت که دولت ترکیه ازجمله نخستین کشورهای مسلمان درجهان بود که رژیم نژادپرست اسرائیل را به رسمیت شناخت. این درحالی است که دولتمردان لائیک ترک در زمان در دست داشتن اداره امور ترکیه، به این اشتباه تاریخی اقدام کردند. با وجود این، باید گفت: مقام های اسلامگرا در دولت آنکارا نیز هرازگاهی به دیدار با همتایان صهیونیست خود می روند و به گفتگو با مقام های رژیم صهیونیستی می پردازند.

در واقع، مقام های دولت آنکارا صرفا" درپی آن چه که منافع ملی ترکیه قلمداد می کنند، هستند. مانند برخی ازدیگر کشورهای مسلمان جهان، همین تصور نادرست همواره مقام های دولت های مسلمان را دردام مقام های رژیم صهیونیست گرفتار می کند.

با توجه به اعتراض های بین المللی به طرح ننگین و غیرانسانی رئیس جمهوری آمریکا، بعید است که این طرح به اجرا برسد. بویژه که این به اصطلاح معامله ضمن ضربه زدن به جهان اسلام، سرنوشت یک ملت را دگرگون می کند و هویت مردم فلسطین را به نابودی می کشاند.

مواضع کارشناسان درمنطقه و جهان حاکی ازآن است که این طرح مانند بسیاری ازطرح های دولت تروریست آمریکا علی الخصوص در دوران ریاست جمهوری ترامپ قابلیت اجرا ندارد و محکوم به شکست است.

دراین زمینه، "توفیق عباس اف" کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان طرح معامله قرن را یک سند بی آبرویی مطرح شده ازسوی ترامپ و نتانیاهو اعلام کرد و گفت: "آن چه درمفاد این سند آمده است نه تنها حل کننده مشکلات موجود مردم فلسطین نیست، بلکه بی عدالتی کامل و به نفع رژیم صهیونیستی است. 

بویژه که دراین طرح حقوق 5 میلیون آواره فلسطینی زیرپا گذاشته می شود و درحالی که اجازه بازگشت به آوارگان فلسطینی به سرزمین زادگاهشان داده نمی‌شود، به یهودیان مناطق مختلف جهان اجازه داده می‌شود که درفلسطین اشغالی جمع شده و زندگی کنند".

"مصطفی ییلماز"، (Mustafa Yilmaz) روزنامه نگار و مفسر سرشناس ترکیه نیز با بیان این که "معامله قرن" پیشکش کردن فلسطین به رژیم اسراییل است، تاکید کرد: "کشورهای منطقه برای مقابله عملی با این طرح خائنانه، درنخستین گام به هواپیماهای اسرائیل اجازه عبور ازحریم هوایی خود را ندهند".

موفقیت و یا عدم موفقیت طرح موردنظر آمریکا به موضعگیری های رهبران جهان اسلام بستگی دارد. اگر رهبران کشورهای اسلامی درقبال این اقدام ننگین واکنش منفی نشان دهند، بعید است که آمریکا و اسرائیل جرات و جسارت پیش بردن این طرح ماجراجویانه و رویایی را داشته باشند.

نویسنده: محمدعلی طالبی خاکیانی

139/118

بیشتر بخوانید:

 

تاکید ایران و ترکیه بر موضعگیری قاطع جهان اسلام‌ در برابر «معامله قرن» 

اردوغان: قدس، فروشی نیست/ معامله قرن، پروژه اشغالگری است

 

کلیدواژه

کامنت