فروردین 02, 1399 08:03 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • کشته شدن نظامیان ترکیه در سوریه/ تحلیل

پارس تودی - وزارت دفاع ترکیه از کشته شدن دو نظامی دیگر ارتش این کشور در استان ادلب سوریه خبر داد.

وزارت دفاع  ترکیه روز جمعه در  بیانیه‌ای اعلام کرد، در حمله راکتی به مواضع ارتش این کشور در استان ادلب سوریه، دو نظامی ترکیه کشته و یک نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع ترکیه در همین حال از ادامه حملات ارتش این کشور به استان ادلب، شمال سوریه خبر داد.

ارتش ترکیه و تروریست های مورد حمایت این کشور همچنین، چند روستا در استان حلب سوریه را هدف حمله توپخانه‌ای قرار دادند.

در هفته های اخیر ده‌ها نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه کشته و زخمی شده‌اند.

سوریه بیش از دوماه است که عملیات پاکسازی استان ادلب از تروریست‌ها را آغاز کرده، اما ترکیه که مخالف این اقدام است، به بهانه مبارزه با تروریسم بخشی از خاک سوریه را اشغال کرده است.

تجربه ترکیه در شمال سوریه بیانگر این است که این کشور فاقد راهبرد موثری برای پاسخ گویی به مسائلی است که اردوغان مدعی است امنیت ترکیه را تهدید میکند.

ترکیه در بحران سوریه خود با اقداماتی که در این کشور کرده است تهدیداتی را ایجاد کرده که اکنون مدعی است قصد پاسخ گویی به این تهدیدات را دارد.

برناظران پوشیده نیست که شکل گیری گروه‌های مسلح کرد در شمال سوریه ناشی از اقدام ترکیه در ایجاد بحران علیه حاکمیت سوریه است. امری که موجب شد با خارج شدن کنترل شمال سوریه از نظارت دولت این کشور به شکل گیری خلاء قدرت و در نتیجه ظهور گروه‌های مسلح کردی بیانجامد.

همچنین ترکیه به جای حل منطقی بحران موجود، اقدام به حمایت از شبه نظامیان کُرد کرد تا با ایجاد نسل کشی و مهندسی جمعیت در شمال سوریه بتواند به اهداف خود دست پیدا کند. فارغ از اینکه اقدام اردوغان و پشتیبانی از داعش که نمونه آن در شهر کوبانی سوریه بر جهانیان آشکار شد به بهانه ای برای حضور آمریکا در شمال سوریه تبدیل شد.

حال "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه به دنبال این است که با حفظ جای پای خود در سوریه در بلند مدت زمینه عملیات به سمت شرق فرات را فراهم کند. اما نکته ای که وی در نظر نمیگیرد وضعیت رو به افول تروریست‌های حاضر در شمال سوریه است که در صورت ادامه عملیات قاطع ارتش سوریه و عدم کارشکنی ترکیه، مواضع خود را به سرعت تسلیم و وادار به عقب نشینی خواهند شد. همچنین ادامه شرایط فعلی نیز تنها به فرسایش این گروه‌ها خواهد انجامید.

در نتیجه راهبرد ترکیه در سوریه تاکنون تنها به فرسایش ابزارهای این کشور انجامیده است و با کشته شدن سربازان ترکیه هزینه مستقیم این دخالت افزایش خواهد یافت.

اردوغان نمیتواند در بلند مدت منطق عملیات خود در خاک سوریه که به کشته شدن تعداد بیشتری از سربازان این کشور خواهد انجامید را توجیه کند. همچنین چنین شرایطی تنها به انزوای بیشتر اردوغان در منطقه خواهد انجامید.

روند سیاست داخلی ترکیه نیز نشان داده است که رویکرد یکجانبه گرای حزب عدالت و توسعه به کاهش محبوبیت این حزب انجامیده است. چرا که رقبای حزب عدالت و توسعه توانستند در انتخابات محلی پیشین، این حزب را تضعیف کنند.

از این رو بهترین اقدام برای اردوغان همگرایی منطقه ای برای پاسخ به مسائل موجود و تمرکز بر مسائل داخلی است. چرا که روند فعلی میتواند به حذف اردوغان از سیاست ترکیه بیانجامد.

نویسنده: منوچهر شفیعی

139/117

بیشتر بخوانید:

حمله توپخانه ای ترکیه به روستاهای شمال استان حلب سوریه

توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب، عقب نشینی آشکار اردوغان/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت