فروردین 05, 1399 15:05 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • برقراری اولین تماس ویدیویی نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان/ تحلیل

پارس تودی- نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان از طریق ویدیو کنفرانس درباره چگونگی تبادل زندانیان دو طرف تبادل نظر کردند.

بر اساس اعلامیه دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، در این تماس ویدیویی طرفین درباره کاهش خشونت، مذاکرات مستقیم و آتش بس دائمی و وسیع دراین کشور هم گفت وگو کردند.

گروه طالبان خواهان آزادی حدود پنج هزار زندانی از زندان های دولت افغانستان بصورت یکجاست، اما دولت قبول نکرده و بر آزادی تدریجی آنها تاکید دارد.

در این نشست نمایندگان آمریکا و قطر نیز حضور داشتند.

تماس ویدیویی نمایندگان حکومت افغانستان با نمایندگان طالبان درباره آزادی زندانیان این گروه  و مباحث مربوط به برگزاری گفت وگوهای بین الافغانی اولین رایزنی رسمی دوطرف پس از امضای توافقنامه صلح بین طالبان و دولت آمریکا در 29 فوریه در دوحه پایتخت قطر است‌.

دولت آمریکا بدون هماهنگی با حکومت افغانستان در توافق دوحه تعهد آزادی همه زندانیان طالبان را داده است  که این مسئله به معضلی برای این کشور تبدیل شده است.

طالبان بر اساس تعهد آمریکا تاکید دارد که باید همه پنج هزار زندانی این گروه یکجا آزاد شوند اما حکومت افغانستان بنا به ملاحظاتی که دارد تنها حاضر شده یک هزار و 500 تن از آنان را قبل از برگزاری گفت وگوهای بین الافغانی آزاد کند که این مسئله به چالشی برای طرفین در مسیر برگزاری این مذاکرات تبدیل شده است.

در چنین شرایطی نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان در تماسی ویدیویی که جزئیات و نتایج مذاکرات آنان منتشر نشده است درباره مسئله آزادی زندانیان تبادل نظر کردند.

چنانچه طالبان بر رویکرد خود درباره آزادی همه زندانیان خود قبل از مذاکرات بین الافغانی اصرار کند ممکن است که این درخواست به  دلیل مخالفت حکومت  افغانستان منجر به شکنندگی بیشتر توافق صلح با آمریکا شود.

طالبان که در بیش از یکسال گذشته و با انجام چندین دور گفت وگو با آمریکا حاضر نشد با حکومت افغانستان گفت وگو کند این بار مجبور شده برای مسئله آزادی زندانیان با مقامات کابل مذاکره کند؛ زیرا عدم توافق در این زمینه موجب تاخیر در گفت وگوهای بین الافغانی و تاثیر منفی بر توافق این گروه با کاخ سفید  خواهد شد.

نویسنده: محمدرضا عسگری

133/117

بیشتر بخوانید:

ادعای طالبان درباره اراده دولت افغانستان برای ادامه جنگ/ تحلیل

بی ارادگی طالبان برای برقراری صلح در افغانستان/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت