فروردین 18, 1399 10:37 Asia/Tehran [Updated: فروردین 18, 1399 11:42 Asia/Tehran]
  • کشته شدن 9 نفر در درگیریهای کشمیر تحت کنترل هند

در دو حمله جداگانه نیروهای امنیتی هند علیه مهاجمان در کشمیر تحت کنترل این کشور 9 نفر از آنها کشته شدند.

به گزارش پارس تودی، سخنگوی ارتش هند در توجیه این اقدام گفت: شماری ازآنها که از خاک پاکستان قصد نفوذ به داخل خاک هند را داشتند هدف شلیک گلوله نیروهای امنیتی این کشور قرار گرفتند و 5 نفر آنها کشته شدند.

"راجش کالیا" افزود: این حمله به درگیری با گروهی از مهاجمان در منطقه اکران کشمیر تحت کنترل هند منجر شد که براثر آن سه نظامی هندی کشته و شمار دیگری نیز زخمی شدند.

سخنگوی ارتش هند همچنین افزود: درعملیات دیگر نیروهای امنیتی هند علیه برخی از شهروندان معترض کشمیری در منطقه  کولگام سرینگر مرکز کشمیر، 4 نفر از آنها کشته شدند.

هند سالهاست با مستقر کردن هزاران نظامی، مناطقی از کشمیر را تحت کنترل  خود در آورده و طی سه دهه، دهها هزارنفر را به قتل رسانده است.

از زمان روی کار آمدن  "نارندرا مودی"  نخست وزیر هند، حملات سرکوبگرانه نیروهای امنیتی هند و هندوهای افراطی علیه مسلمانان این کشور افزایش یافته است و روز به روز محدودیت های جدید ی برای به حاشیه راندن آنها اعمال می کند که این اقدام با خشم شخصیت ها سیاسی و مذهبی هند و سران کشمیری مواجه شده است.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد است. 

هند و پاکستان در سال 2003 توافق آتش‌بس در خط کنترل کشمیر را امضاء  کردند، اما از آن زمان هر دو کشور بارها آن را نقض کرده‌اند.

مردم کشمیر، اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره برگزاری همه پرسی برای تعیین وضعیت این منطقه را خواستار هستند، اما دولت هند همواره با این اقدام مخالفت می کند.138/118

بیشتربخوانید:

درگیری نیروهای نظامی هند و پاکستان در خط کنترل کشمیر

بازداشت هزاران نفر در کشمیر هند

کلیدواژه

کامنت