فروردین 18, 1399 14:17 Asia/Tehran [Updated: فروردین 18, 1399 14:38 Asia/Tehran]
  • افشاگری‌ «ماهاتیر محمد» درباره توطئه انگلیس برای تبدیل مالزی به فلسطین دیگر

نخست‌‌وزیر سابق مالزی طی مصاحبه ای از دلایل نفرت مردم کشورش از انگلیسی‌ها و توطئه انگلیس برای تبدیل مالزی به یک فلسطین دیگر پرده برداشت.

به گزارش پارس تودی، «ماهاتیر محمد» نخست‌ وزیر سابق مالزی درباره دلایل تغییر احساسات و رویکرد مثبت خود به نفرت در برابر انگلیس گفت: انگلیسی‌ها قصد داشتند با یک توطئه‌ چینی علیه مالزی٬ همان کاری را انجام دهند که در دهه 40 با فلسطین کردند.

ماهاتیر محمد افزود، زمانی که فلسطینی‌ها را از وطن و سرزمینشان دور کرده و کشور آنها را به اقلیت‌هایی دادند که پیش از این برای ورود آنها به فلسطین زمینه‌سازی کرده بودند.

نخست‌ وزیر سابق مالزی خاطرنشان کرد، این تنها دلیل تغییر چهره انگلیس در ذهن او و مردم مالزی در دهه 40 نبود، در این زمان مالزیایی‌ها احساس کردند که انگلیس آنها را تحقیر کرده و به چشم افرادی تنبل و غیرقابل اعتماد به آنها نگاه می‌کند؛ تاجایی که این جسارت را به چینی‌ها و هندی‌ها داده تا برای زندگی در مالزی وارد این کشور شوند. 

محمد تصریح کرد، میلیون‌ها مالزیایی زمانی که انگلیس در تلاش برای تجزیه مالزی و تقسیم مردم این کشور و نیز باز کردن راه برای سیطره اقلیت‌های چینی و هندی بر این کشور بود، متوجه شدند انگلیسی‌ها کاملا علیه آنها بوده و قصد دارند همان بلایی را سر مالزی بیاورند که بر سر فلسطین آوردند. 

ماهاتیر محمد عنوان کرد، اما ملت مالزی متوجه نقشه انگلیس شده و پروژه اتحادیه مالزی که انگلیس طراحی کرده بود را رد کردند و انگلیسی‌ها را مجبور به عقب‌نشینی از این کشور کرد و در سال 1957 به استعمار آنها در مالزی پایان داد. 139/118

بیشتر بخوانید:

انتقاد نخست وزیر مالزی از طرح آمریکایی معامله قرن

 

کلیدواژه

کامنت