فروردین 20, 1399 14:37 Asia/Tehran [Updated: فروردین 20, 1399 15:33 Asia/Tehran]
  • واکنش ریاست جمهوری افغانستان به توقف مذاکره از طرف طالبان/ تحلیل

پارس تودی - ریاست جمهوری افغانستان از گروه طالبان به دلیل توقف مذاکره با دولت انتقاد کرد .

"صدیق صدیقی" سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در پیامی از طریق توئیتر با متهم کردن گروه طالبان  به بهانه جویی برای آغاز مذاکره اعلام کرد، برای طالبان هیچ بهانه و دلیلی باقی نمانده است که مذاکره بین این گروه و دولت افغانستان را به تعویق اندازد.

صدیق صدیقی افزود: اگر گروه طالبان به صلح متعهد است هیچ دلیل دیگری برای تأخیر مذاکرات وجود ندارد زیرا دولت افغانستان گام های مهمی را برای روند صلح برداشته است.

از هفته پیش نمایندگان گروه طالبان مذاکره با دولت افغانستان را برای آزادی زندانیان دو طرف در کابل آغاز کرده اند، اما "سهیل شاهین" سخنگوی دفتر سیاسی طالبان از توقف مذاکرات با دولت افغانستان درباره آزادی زندانیان خبر داد .

توقف مذاکرات دولت افغانستان و طالبان در خصوص آزادی زندانیان دوطرف پس از ان انجام شد که این گروه با متهم کردن دولت کابل به کارشکنی در آزادی زندانیان طالبان با هدف تحت فشار قرار دادن طرف مذاکره، این گفتگوها را متوقف کرد.

پس از توافق آمریکا و طالبان در 29 فوریه گذشته در دوحه پایتخت قطر "محمد اشرف غنی" وعده آزادی زندانیان طالبان را داد که بر اساس آن 1500 تن از آنان تا قبل از برگزاری مذاکرات بین الافغانی آزاد شوند و بقیه نیز در روند این گفتگوها از زندان رهایی پیدا کنند.

این تصمیم اشرف غنی با سرعت با واکنش تند جامعه افغانستان به خصوص شخصیت های سیاسی مواجه شد و منتقدان آنرا امتیازی بدون توجیه پیش از برگزاری مذاکرات بین الافغانی ارزیابی کردند که می تواند به تضعیف موقعیت دولت این کشور در روند این گفتگوها منجر شود.

وعده اشرف غنی برای آزادی زندانیان طالبان که از جمله تعهدات آمریکا در توافقنامه صلح دوحه با این گروه بوده است تحت فشارهای دولت آمریکا مطرح شد.

اگرچه اشرف غنی یک روز پس امضای توافقنامه دوحه تعهد آمریکا برای آزادی زندانیان طالبان را خارج از صلاحیت های این کشور برشمرد و با آن مخالفت کرد اما با فشارهای کاخ سفید نهایتا پذیرفت که تعهد مندرج در این توافقنامه را اجرایی کند.

با افزایش انتقادهای داخلی به تصمیم اشرف غنی برای آزادی زندانیان طالبان در فضای پرتنش افغانستان پس از برگزاری دو مراسم تحلیف و تعمیق بحران سیاسی در این کشور، حتی ازادی 1500 نفز از زندانیان این گروه که قرار بود قبل از مذاکرات بین الافغانی انجام شود به تعویق افتاد.

با توجه به شرایط کنونی در افغانستان به نظر می رسد که اشرف غنی تصمیم برای ازادی زندانیان طالبان را به هیات مذاکره کننده این کشور با طالبان ارجاع داده است تا از این طریق بخشی از فشارهای داخلی علیه خود را کاهش دهد و تبعات احتمالی هر گونه تصمیم گیری در این زمینه را متوجه هیات مذاکره کننده کند.

تغییر در چرخه تصمیم گیری درباره ازادی زندانیان طالبان از اشرف غنی به هیات مذاکره کننده دولت افغانستان سبب شده تا تاخیر در اجرای وعده اولیه غنی در این زمینه از سوی مقامات ارشد این گروه نوعی اتلاف وقت و بهانه جویی در مسیر صلح ارزیابی شود.

بنا به چنین برداشتی است که گروه طالبان با هدف اعمال فشار بر دولت افغانستان مذاکرات با نمایندگان کابل برای ازادی زندانیان را متوقف کرده است.

نویسنده: محمدرضا عسگری

139/118

بیشتر بخوانید:

گزارش: خروج گروه طالبان از مذاکره با دولت افغانستان

واکنش دولت افغانستان به موضع منفی طالبان درباره تیم مذاکره کابل/ تحلیل

نهایی شدن لیست هیات مذاکره کننده دولت اشرف غنی با طالبان/ تحلیل

    

کلیدواژه

کامنت