فروردین 23, 1399 19:19 Asia/Tehran [Updated: فروردین 23, 1399 20:43 Asia/Tehran]
  • آرشیو
    آرشیو

پارس تودی- سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر از دیدار نمایندگان این گروه و آمریکا در افغانستان خبر داد.

«سهیل شاهین» گفت، در این دیدار ساز وکار اجرای توافقنامه امضا شده بین گروه طالبان و آمریکا که چندی پیش در دوحه قطر امضاء شد، بررسی گردید.

بر اساس توافقنامه امضاء شده بین آمریکا و گروه طالبان قرار شد، نظامیان تروریست آمریکایی به مرور زمان از افغانستان خارج شوند.

دیدار نمایندگان آمریکا و طالبان در افغانستان در شرایطی که مسئله آزادی زندانیان این گروه توسط دولت کابل با حساسیت بیشتری دنبال می شود مهم ارزیابی شده است.

بدنبال امضای توافقنامه آمریکا و طالبان در 29 فوریه در دوحه پایتخت قطر مسئله آزادی زندانیان این گروه توسط دولت افغانستان مورد توجه جدی طرفین این توافق قرار گرفت.

آمریکا که بدون هماهنگی با  دولت افغانستان در این توافقنامه متعهد به ازادی زندانیان طالبان شده بود با اعمال فشارهای سیاسی بر مقامات کابل خواستار اجرای این تعهد شد و نهایتا اشرف غنی فرمان ازادی این زندانیان را در مرحله قبل و بعد از برگزاری مذاکرات بین الافغانی صادر کرد.

گروه طالبان هم که امتیاز آزادی زندانیان خود را از آمریکا در جریان امضای توافقنامه صلح با این کشور گرفته بود در هفته های اخیر بارها بر اجرای این تعهد اصرار کرده است.

بر خلاف انتظار طالبان و آمریکا برای آزادی یکجا همه زندانیان این گروه اما دولت افغانستان برغم موضع مثبت اولیه اما بتدریج رویکرد خود را در این زمینه تغییر داده است.

اشرف غنی به دلایل مختلف از جمله نقض تعهد کاهش خشونت ها توسط طالبان، فشارهای داخلی به خصوص از سوی شخصیت های سیاسی و رسانه های منتقد و همچنین احتمال تقویت زیاده خواهی های این گروه در سیاستی غیر اعلانی روند ازادی زندانیان طالبان را با تغییراتی روبرو کرده است.

قرار بود پیش از برگزاری مذاکرات بین الافغانی 1500 تن از زندانیان طالبان آزاد شوند که دولت افغانستان در حال حاضر تنها بخشی از این وعده را عملی کرده است که این مسئله با واکنش منفی مقامات ارشد این گروه روبرو شده است .

گروه طالبان در واکنش به این سیاست جدید دولت افغانستان گفتگوها درباره آزادی زندانیان را با مقامات کابل متوقف کرده است و آنان را به  کارشکنی در این زمینه متهم کرده است.

در چنین شرایطی گروه طالبان ادامه مذاکرات با دولت افغانستان را برای تحقق خواسته خود مبنی برازادی یکجا همه زندانیان خود بی نتیجه می داند و به همین دلیل در گفتگو با نمایندگان دولت آمریکا درافغانستان خواستار اجرای کامل تعهدی است که کاخ سفید در زمان امضای توافقنامه صلح دوحه آنرا پذیرفته است.

این دیدار در حالی انجام شد که گروه طالبان هفته گذشته در بیانیه ای آمریکا را به نقض مکرر تعهدات خود در چارچوب توافقنامه دو جانبه صلح متهم کرده است که آزاد نشدن زندانیان طالبان بر اساس شیوه ای که این گروه انتظار دارد می تواند بخش اصلی محتوای این بیانیه باشد.

نتایج احتمالی دیدار نمایندگان طالبان و آمریکا در افغانستان ممکن است در اعمال فشارهای بیشتری از سوی کاخ سفید براشرف غنی برای آزادی کامل زندانیان این گروه متمرکز شود که تحقق چنین خواسته ای در فضای پرتنش سیاسی افغانستان وفقدان انسجام مدیریتی در این کشور بسیار دشوار است.  

نویسنده: محمدرضا عسگری

133/118

بیشتر بخوانید:

دور جدید میانجی گری نماینده آمریکا در افغانستان/ تحلیل

آغاز خروج نظامیان آمریکا از افغانستان؛ آینده نامعلوم/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت