فروردین 26, 1399 18:28 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • نامه پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل درباره حل مسئله کشمیر

وزیر خارجه پاکستان با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد، لغو خودمختاری کشمیر توسط هند خطری برای تمام ساکنین این منطقه است.

به گزارش پارس تودی، «شاه محمود قریشی» روز سه شنبه با ارسال نامه ای به شورای امنیت تاکید کرد، هند با صدور مجوز کار برای غیر کشمیری‌ها تلاش می کند هندوها به کشمیرتحت کنترل این کشور برگردند و رفته رفته مسلمانان تبدیل به اقلیتی ضعیف شوند.

وزیر خارجه پاکستان از مسئولین شورای امنیت خواست موضعی قاطع در قبال مسئله کشمیر داشته باشند و برای حل مشکل میلیون‌ها مسلمان تلاش کنند.

محمود قریشی در این نامه نوشت، در ماه‌های اخیر و از زمان لغو یک طرفه خودمختاری کشمیر توسط هند، هندوهای زیادی راهی کشمیر شده‌اند تا بافت جمعیت در این منطقه را به هم بزنند.

وزیر خارجه پاکستان افزود، متاسفانه دولت دهلی نو از توجه جامعه جهانی به مسئله ویروس کرونا سوءاستفاده کرده و درحال انتقال هندوهای بیشتری به کشمیر است.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد است. 

هند و پاکستان در سال 2003 توافق آتش‌بس در خط کنترل کشمیر را امضاء  کردند، اما از آن زمان هر دو کشور بارها آن را نقض کرده‌اند.

مردم کشمیر، اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره برگزاری همه پرسی برای تعیین وضعیت این منطقه را خواستار هستند، اما دولت هند همواره با این اقدام مخالفت می کند.

139/116

بیشتر بخوانید:

درخواست دیدبان حقوق بشر برای لغو فوری اصلاحات قانون شهروندی هند

انتقاد نماینده پارلمان هند از اتهام زنی بی اساس ضد مسلمانان

درخوست پاکستان از سازمان همکاری اسلامی برای حمایت از شهروندان کشمیر

کلیدواژه

کامنت