اردیبهشت 05, 1399 15:22 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • درخواست اشرف غنی برای آتش بس و واکنش طالبان/ تحلیل

پارس تودی- سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در پاسخ به درخواست رئیس جمهور افغانستان برای برقراری آتش‌بس در این کشور گفت: عملی شدن توافقنامه قطر، منجر به برقراری آتش‌بس و صلح در افغانستان می‌شود.

"سهیل شاهین" مدعی شد، طالبان در امضای توافقنامه با آمریکا در قطر ساز وکار جامعی را پذیرفته است، شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی نیز آن را تایید کرده است و اگر آن توافق عملی شود، ما را به آتش‌بس و صلح در افغانستان می‌رساند.

سخنگوی سیاسی طالبان در قطر که پیش از این دولت افغانستان را به ایجا مانع در روند صلح متهم کرده بود، افزود، با وجود در خطر افتادن هزاران زندانی بر اثر ویروس کرونا، درخواست آتش‌بس معقول نیست.

"محمد اشرف غنی" پیشتر در پیامی به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان از گروه طالبان خواسته بود با درخواست دولت برای اعلام آتش‌بس موافقت کند.

واکنش منفی طالبان به درخواست "اشرف غنی" برای آتش بس نشان می دهد که این گروه هر گونه تغییر در مواضع فعلی خود را به اجرایی شدن مفاد توافقنامه خود با آمریکا در دوحه پایتخت قطر مشروط کرده است.

در این توافقنامه آمریکا متعهد شده است که پنج هزار زندانی طالبان در افغانستان را آزاد کند که برغم موافقت اولیه اشرف غنی با آزادی 1500 تن از آنان اما وی از این تصمیم خود عقب نشینی کرده است.

با ادامه خشونت‌ها و درگیری های طالبان در افغانستان پس از امضای توافقنامه دوحه، اشرف غنی با تغییر در موضع قبلی خود دستور داد تا روند آزادی زندانیان این گروه محدود شود و بر همین اساس تاکنون تنها کمتر از 500 زندانی طالبان آزاد شده اند.

این در حالی است که طالبان خواستار آزادی همه 5 هزار زندانی خود پیش از برگزاری مذاکرات بین الافغانی است اما دولت افغانستان حاضر به پذیرش چنین درخواستی نیست.

دولت افغانستان اعلام کرده که آزادی بیشتر زندانیان طالبان باید در روند گفت وگوهای بین الافغانی تصمیم گیری شود و برهمین مبنا حاضر نیست به خواسته این گروه تمکین کند.

در مقابل هم طالبان با تاکید بر آنکه آزادی همه زندانیان طالبان از جمله تعهدات آمریکا در توافقنامه دوحه است مذاکرات با مقامات کابل برای آزادی زندانیان دو طرف را متوقف کرده است و بر اجرای این توافقنامه به عنوان پیش شرط گفت وگوهای بین الافغانی تاکید دارد.

 اظهارات سخنگوی طالبان درباره آنکه با اجرایی شدن توافقنامه دوحه، آتش بس در افغانستان برقرار می شود حاکی از پاسخ منفی این گروه به درخواست اشرف غنی برای آتش بس به خصوص در ماه مبارک رمضان است.

در شرایط کنونی بیش از گذشته مشخص می شود که تا چه میزان نگرانی دولت و ملت افغانستان از امضای توافقنامه آمریکا با طالبان بدون حضور نمایندگان آن کشور در روند تحولات به خصوص مسئله صلح تاثیر اهمیت داشته است.

در حدود یکسال اخیر بارها مقامات مختلف ومردم افغانستان از نادیده گرفتن منافع ملی این کشور در جریان توافقنامه آمریکا و طالبان ابراز نگرانی کرده بودند. به خصوص آنکه احتمال داده می شد آمریکا بدون اجازه و هماهنگی با دولت افغانستان تعهداتی را به نیابت از کابل به این گروه بدهد که در تضاد با منافع ملی این کشور قرار بگیرد که در حال حاضر وعده کاخ سفید درباره آزادی یکجا همه زندانیان طالبان چالشی بزرگ فرا روی منافع و امنیت ملی افغانستان به وجود آورده است.  

نویسنده:محمدرضا عسگری

138/117

بیشتربخوانید:

موضع منفی طالبان به درخواست اشرف غنی درباره آتش بس/ تحلیل

درخواست "اشرف غنی" از طالبان برای برقرای آتش بس/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت