اردیبهشت 09, 1399 11:20 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 11:25 Asia/Tehran]
  • احضار مجدد کاردار سفارت هند در پاکستان

وزارت امور خارجه پاکستان بار دیگر کاردار سفارت هند در اسلام آباد را احضار کرد.

به گزارش پارس تودی، وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد، اسلام آباد در اعتراض به تداوم نقض پیمان آتش بس در خط کنترل کشمیر از طرف نیروهای مرزبانی هند و تحریک مرزبانان پاکستانی، کاردار دهلی نو در پاکستان را احضار کرد.

«زاهد حفیظ چوهدری» مدیرکل جنوب آسیای وزارت خارجه پاکستان ضمن محکوم کردن هدف قرار دادن مناطق مسکونی توسط نیروهای هندی گفت: در تیراندازی نیروهای مرزبانی هند در خط کنترل کشمیر، یک غیر نظامی پاکستانی کشته و یک کودک زخمی شدند.

چوهدری از دولت هند خواست به آتش بس پایبند باشد.

این سومین جلسه احضار کاردار سفارت هند به وزارت امور خارجه پاکستان در کمتر از دوهفته اخیر است که طی آن دولت اسلام‌آباد، هند را به نقض مستمر پیمان آتش‌ بس متهم می‌کند.

نیروهای مرزبانی هند و پاکستان همواره مواضع یکدیگر را در خط کنترل کشمیر هدف قرار می‌دهند و به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

هند و پاکستان در سال 2003 توافق آتش‌بس در خط کنترل کشمیر را امضاء کردند، اما از آن زمان هر دو کشور بارها یکدیگر را به نقض آن متهم می‌کنند. 

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد است. 

مردم کشمیر، اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره برگزاری همه پرسی برای تعیین وضعیت این منطقه را خواستار هستند، اما دولت هند همواره با این اقدام مخالفت می کند.

116

بیشتر بخوانید:

نامه پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل درباره حل مسئله کشمیر

کلیدواژه

کامنت