شهریور 03, 1399 15:15 Asia/Tehran [Updated: مهر 29, 1399 14:47 Asia/Tehran]
  • سفر هیات طالبان به پاکستان با دستور کار صلح افغانستان

ایران پرس: هیاتی از گروه طالبان افغانستان راهی پاکستان شد.

«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد، هیات طالبان به ریاست «ملا عبدالغنی برادر» رییس دفتر سیاسی این گروه به منظور بررسی روند صلح افغانستان، دوحه را به مقصد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان ترک کرد.

قرار است، اعضای طالبان در این سفر که به دعوت وزارت امور خارجه پاکستان انجام شده، با مقام‌های ارشد این کشور دیدار و گفتگو کنند. رایزنی درباره پیشبرد روند صلح افغانستان از مهمترین موضوعات این سفر است.

سفر هیاتی از طالبان به پاکستان که درچارچوب رایزنی ها برای کمک به روند صلح در افغانستان انجام شده است، به دلیل نقش اسلام آباد در تحولات این کشور مهم ارزیابی شده است.

تاثیر تحولات افغانستان بر امنیت پاکستان

پاکستان که تحولات در افغانستان را تاثیر گذار بر محیط امنیتی و اجتماعی خود می داند درصدد است تا در روند آغاز شده صلح این کشور بتواند منافع ملی خود را در رهگذر توافق احتمالی صلح بین طالبان و کابل تامین کند.

برهمین اساس است که با جدی شدن روند تلاش ها برای استقرار صلح در افغانستان، هیاتی از گروه طالبان به دعوت وزارت خارجه پاکستان به این کشور سفر کرده است تا دو طرف درباره روند صلح در آن کشور گفتگو کنند.

البته باید توجه داشت که درشرایط کنونی و پس از تشدید تحریم های دولت پاکستان علیه گروه های افراطی از جمله طالبان که در فهرست اعلام شده این کشور جای گرفته است، مقامات این گروه نگران تبعات و تاثیرات این تصمیم نیروهای طالبان در پاکستان هستند.

دولت پاکستان به تازگی در چارچوب نشان دادن عزم خود برای مقابله همه جانبه و موثر با تروریسم و جلب رضایت گروه ویژه اقدام مالی تحریم ها ضد گروه های افراطی از جمله طالبان را افزایش داد که این مسئله با واکنش منفی این گروه مواجه شد.

برغم آنکه سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اقدام دولت پاکستان در خصوص تشدید تحریم ها ضد این گروه را مانعی در مسیر روند صلح افغانستان دانسته است، اما واقعیت آنست که طالبان نگران تبعات این تصمیم و تداوم آن بر وضعیت نیروهای این گروه در پاکستان پس از امضای توافق احتمالی صلح با دولت افغانستان هستند.

طالبان که در حال حاضر به دلیل آزاد نشدن 320 زندانی خود از زندان های افغانستان مذاکرات بین الافغانی را برای مدتی نامعلوم به تعویق انداخته اند، خواستار آنند که با خاتمه جنگ و برقراری آتش بس در این کشور، شرایط جدید برای نیروهای این گروه در افغانستان برای نیروهایش در پاکستان نیز اعمال شود و با آنان همانند یک شهروند قانونی برخورد شود.

اعضای طالبان نگرانند که با ادامه و تشدید تحریم ها ضد این گروه در پاکستان نیروهایشان در این کشورکه به عنوان تروریست شناخته می  شوند، شرایط دشوار و سخت‌تری  پیدا کنند و به همین دلیل هیات طالبان در سفر به اسلام آباد از مقامات پاکستان خواهد خواست تا همزمان با امضای توافق صلح با افغانستان، طالبان از لیست تحریم ها خارج شوند.

البته باید توجه داشت که تلاش طالبان برای تسری دادن شرایط این گروه پس از امضای توافق احتمالی صلح با دولت افغانستان به حوزه سرزمینی پاکستان مطالبه ای غیر قانونی است که هر گونه تغییر در لیست گروه های تحریمی این کشور باید با اراده دولت پاکستان پس ازبروز نشانه هایی از خاتمه اقدامات خرابکارانه طالبان در پاکستان صورت گیرد.         

نویسنده: محمدرضا عسگری

117

بیشتر بخوانید:

تشدید تحریم ها علیه سرکردگان گروههای تروریستی در پاکستان

محورهای مذاکره هیات طالبان با نمایندگان دولت افغانستان در قطر

کلیدواژه

کامنت