شهریور 09, 1399 12:50 Asia/Tehran [Updated: شهریور 25, 1400 14:52 Asia/Tehran]
  • حضور رئیس جمهور افغانستان در مراسم عاشورای حسینی (ع)

رییس جمهور افغانستان برای شرکت در مراسم عزاداری عاشورای حسینی (ع) در یکی از مساجد شهر کابل حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان با حضور در مراسم عاشورای حسینی در حسینیه «بقت الله» کابل گفت: مردم از صلح نترسند، معنای صلح، سازش سیاسی نیست بلکه صلح، خواست اساسی مردم افغانستان برای پایان جنگ و خشونت است.

وی از همکاری مردم با نظامیان افغان برای تامین امنیت عزاداری ماه محرم قدردانی کرد و افزود: این یک نمونه موفق از همکاری با نهاد‌های امنیتی است و باید در سراسر افغانستان از آن الگو گرفته شود.

مردم افغانستان اعم از شیعه و سنی نیز امروز با حضور در مساجد و حسینیه‌های این کشور در مراسم عزاداری عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شرکت و بر حفظ ارزش‌های مکتب امام حسین (ع) تاکید کردند.

روضه خوانی، مداحی، سینه زنی، سخنرانی علما و اهدای نذورات بخش‌های عمده مراسم سوگواری عاشورای حسینی در افغانستان است.

همزمان با برگزاری مراسم عاشورای حسینی، تدابیر شدید امنیتی در شهر کابل به ویژه در غرب این شهر به اجرا درآمده است.نیرو‌های مردمی که سلاح به دست گرفته اند در کنار نظامیان افغان با ایجاد ده‌ها مرکز ایست و بازرسی، اوضاع امنیتی را به شدت کنترل می‌کنند.

امروز یک‌شنبه دهمین روز ماه محرم سال 1442 هجری قمری، (30 اوت 2020)، روز عاشورای حسینی است.

روز دهم محرم، سالروز شهادت سالار شهیدان، حضرت امام حسین (ع) امام سوم شیعیان است که در دهم محرم سال 61 هجری قمری در کربلا در سن 57 سالگی، شهید شدند.

117

بیشتر بخوانید:

سوگواری مسلمانان پاکستان در عاشورای حسینی (ع)

اجتماع عزاداران و اقامه نماز ظهر عاشورا در حرم حضرت معصومه (س)

کلیدواژه