شهریور 17, 1399 07:22 Asia/Tehran [Updated: اسفند 19, 1399 21:02 Asia/Tehran]
  • اردوغان: اقدامات تحریک‌آمیز اروپا درباره مدیترانه کمکی به حل مشکل نمی‌کند

رئیس‌جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با رئیس شورای اروپا ضمن درخواست برای موضع بی‌طرفانه درخصوص تنش‌های شرق دریای مدیترانه، گفت: اظهارات تحریک‌آمیز در این باره، کمکی به حل مشکل نمی‌کند.

️به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه یکشنبه شب در گفت‌ وگوی تلفنی با «شارل میشل» رئیس شورای اروپا، تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید به مسئولیت‌هایش برای منصرف کردن یونان و برخی کشورهای اروپایی از گام‌های تنش‌آفرین در شرق مدیترانه و دریای اژه عمل کند.

اردوغان در ادامه یادآور شد: موضع اتحادیه اروپا درباره مسائل شرق مدیترانه، آزمونی برای سنجش میزان تعهد آنها به قوانین بین‌المللی و صلح منطقه‌ای خواهد بود.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه تاکید کرده بود، این اتحادیه باید از قدرت خود برای بازدارندگی در برابر ترکیه استفاده کند.

بورل تصریح کرد، تحریم‌ها یکی از ابزارها برای بازدارندگی در برابر ترکیه خواهد بود.

طی هفته‌های اخیر، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه درخصوص آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه تشدید شده است.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی معتقد است، اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌ است؛ ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

ترکیه و یونان اختلافات جدی درخصوص منابع نفت و گاز شرق دریای مدیترانه دارند.

تنش‌ها میان آنکارا و آتن بر سر منابع نفت و گاز در شرق مدیترانه درهفته‌های اخیر در پی آغاز اکتشافات ترکیه در نزدیکی سواحل یونان، هر دو کشور را تا مرز درگیری نظامی پیش برده است. 113

بیشتر بخوانید: 

هشدار اردوغان به غرب برای محدود کردن ترکیه در دریای مدیترانه

 اردوغان: ترکیه از منافع و حقوق خود در هر مکان و زمانی دفاع می کند

کلیدواژه