شهریور 24, 1399 19:06 Asia/Tehran [Updated: شهریور 24, 1399 19:16 Asia/Tehran]
  • انتخاب «سوگا» و استمرار راه «آبه» در ژاپن

ایران پرس: «سوگا یوشیهیده» دبیر ارشد کابینه و سخنگوی دولت ژاپن با رای اکثریت اعضای حزب لیبرال دمکرات، به ریاست حزب حاکم این کشور برگزیده شد.

با این انتخاب سوگا جانشین «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن می شود که چندی پیش به دلیل بیماری از مسئولیتش استعفا داد.

انتخاب سوگا به عنوان جانشین آبه در حزب لیبرال دمکرات ژاپن از چند نظر حائز اهمیت است:

اولا" همان طور که انتظار می رفت، یوشیهیده سوگا سخنگوی آبه شینزو و فرد مورد اعتماد او توانست در حزب حاکم لیبرال دموکرات به عنوان رهبر جدید این حزب جای آبه را بگیرد.

سوگا و آبه از زمان نخست وزیری آبه در سال 2012 میلادی تقریباً یک دهه با هم همکار بودند، سوگا در تمام این مدت دست راست آبه بود و به عنوان دبیر کابینه نخست وزیر خدمت می کرد.

سوگا در دولت آبه نقشی شبیه به رئیس ستاد کارکنان نهاد نخست وزیری و سخنگوی دولت را بر عهده داشت و دور از انتظار نیست که در جلسه روز چهارشنبه این هفته، با توجه به اینکه حزب لیبرال دموکرات اکثریت کرسی های مجلس ژاپن را در اختیاردارد، جانشین آبه در کرسی نخست‌وزیری شود.

نکته بعدی اینکه، سوگا 71 ساله بارها اعلام کرده از سیاستهای مهم آبه شینزو در حوزه اقتصاد و روابط خارجی پیروی می‌کند. طبیعی است با انتخاب سوگا همچنان سیاست‌های آبه در ژاپن ادامه خواهد داشت. البته در حال حاضر ژاپن با مشکلات مختلفی از جمله همه گیری ویروس کرونا که تاثیر منفی بر اقتصاد این کشور گذاشته مواجه است.

به همین دلیل سوگای کشاورز زاده اعلام کرده، مقابله با ویروس کرونا و خارج کردن ژاپن از رکود پس از شیوع کرونا از اولویت های دولت آینده وی خواهد بود. در این میان برخی از کارشناسان معتقدند عملکرد سوگا در خروج ژاپن از رکود پس از شیوع کرونا قابل توجه بوده و او حتی بهتر از آبه توانایی ارتباط با رای دهندگان ژاپنی را دارد.

افزون بر این سوگا پیش از انتخاب شدن به جانشینی آبه در حزب حاکم گفت به دنبال ترویج دموکراسی و افزایش ارتباطات با کشورهای آسیایی مانند چین و کره جنوبی است. از این منظر به باور برخی ها کارشناسان این به معنای سیاست مسالمت آمیز ژاپن با همسایگانش محسوب می شود.

البته سوگا در کنار اهتمام به ادامه برنامه های اقتصادی و سیاست خارجی آبه، نیم نگاهی هم به پیروزی حزب حاکم در انتخابات سراسری سال آینده دارد. چرا که محبوبیت نخست‌وزیر مستعفی ژاپن در دوره همه گیری کرونا در نظرسنجی‌ها در پایین ترین سطح در هشت سال گذشته قرار دارد.

افزون بر این اگر چه از لحاظ شدت شیوع کرونا در میان کشورهای جهان موقعیت بهتری دارد، اما با این حال دولت آبه با انتقادات شدیدی روبروست که نتوانسته با پیامدهای اقتصادی همه گیری کرونا به اندازه کافی مقابله کند.

در مجموع برگزاری انتخابات سراسری، مقابله با کرونا و فائق آمدن بر مشکلات پسا کرونایی از جمله چالش‌های جانشین آبه است. در واقع سوگا تا شهریور سال آینده  فرصت دارد تا برای حفظ قدرت حزب حاکم در ژاپن بر این مشکلات فائق آید. البته این شکنندگی حزب لیبرال دموکرات به عنوان متنفذترین نیروی سیاسی در ژاپن در حالی است که این حزب از زمان تشکیل مجلس این کشور یعنی 1955 تاکنون فقط یک دوره 9 ماهه  قدرت را به رقبای خود واگذار کرده است.

نویسنده: فرهاد همتی

117

بیشتر بخوانید:

سوگا رئیس حزب حاکم ژاپن و جانشین «آبه شینزو» شد

کناره‌گیری آبه از قدرت و گمانه زنی ها درباره نخست وزیر آینده ژاپن

نخست‌وزیر ژاپن استعفای خود را تقدیم حزب‌حاکم کرد

 

کلیدواژه

کامنت