آبان 20, 1399 07:18 Asia/Tehran [Updated: اسفند 19, 1399 21:02 Asia/Tehran]
  • قدردانی وزیر امور خارجه پاکستان از مواضع وحدت‌آفرین ظریف

وزیر امور خارجه پاکستان در آستانه سفر وزیر امور خارجه کشورمان به اسلام‌آباد، مواضع وحدت‌آفرین «محمدجواد ظریف» برای گرامی‌داشت سالروز ولادت علامه محمد اقبال لاهوری را مورد تمجید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان بامداد امروز (سه شنبه) در پیام توییتری خطاب به همتای ایرانی خود نوشت: من با اظهار نظر شما موافق هستم و معتقدم که پیروی از اندیشه‌ها و ویژگی‌های اخلاقی اقبال لاهوری مسلمانان را به سمت اتحاد و تفاهم هدایت می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان که قرار است امروز در صدر هیاتی سیاسی-اقتصادی به پاکستان سفر کند، روز گذشته و همزمان با سالروز بزرگداشت علامه اقبال لاهوری شاعر پارسی‌گوی پاکستانی در صفحه توئیترش ضمن تبریک این روز، نوشت: علامه اقبال افتخار جهان اسلام و شاعر و اندیشمندی بین‌المللی است.

ظریف در این توئیت یک بیت از اشعار فارسی اقبال را آورده است که می‌گوید: «دل به محبوب حجازی بسته ایم... زین جهت با یکدیگر پیوسته ایم».

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان نیز در زادروز علامه محمد اقبال لاهوری متفکر و شاعر انقلابی این کشور، با بهره‌مندی از سخنان دکتر علی شریعتی درباره اندیشه‌های این شخصیت پاکستانی، این مناسبت را گرامی داشت.

محمد اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف و متفکر مسلمان پاکستانی معروف به حکیم امت بود که آزادی و عدالت را مهم‌ترین سرلوحه زندگی بشر می‌دانست. او توانست اندیشه بیداری اسلامی را که پیش‌تر به وسیله مصلحان اجتماعی ایجاد شده بود در ذهن مسلمانان بیدار کند و اینگونه به عنوان یکی از روشنگران اسلامی شناخته شود. 113

بیشتر بخوانید:

سفر ظریف به پاکستان؛ فردا

ظریف: درد «علامه اقبال» برای وحدت مسلمانان، نگرانی امروز جهان اسلام است

ظریف در پیامی به کشورهای همسایه: با هم آینده‌ای بهتر بسازیم

کلیدواژه