آبان 30, 1399 17:23 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1399 14:59 Asia/Tehran]
  • دومینوی استعفا وزرای دولت ارمنستان

رسانه های ارمنستان از استعفا «داویت تونویان» وزیر دفاع این کشور از سمت خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «واقارشاک هاروتیونیان»، مشاور ارشد نخست‌وزیر و وزیر دفاع ارمنستان در سال‌های 1999 و 2000، جانشین داویت تونویان خواهد شد.

چند روز پیش نیز «زهراب مناتسکانیان» وزیر امور خارجه  ارمنستان از سمت خود استعفا داده بود.

استعفای وزیر دفاع ارمنستان همزمان با نخستین دور از تحویل بخشی از اراضی اشغال شده به دست ارمنستان به جمهوری آذربایجان رخ می‌دهد. 

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز جمعه از ورود ارتش این کشور به شهرستان «آقدام» واقع در 378  کیلومتری جنوب غرب باکو، خبر داد.

شهرستان آقدام و سرزمین‌هایی که ارتش ارمنستان در منطقه قازاخ جمهوری آذربایجان در اختیار داشت بر اساس توافق سه جانبه بین روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان ، امروز به جمهوری آذربایجان بازگردانده شد .

ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز 10 نوامبر با میانجی‌گری روسیه برای پایان جنگ در قره باغ توافق کردند. 

«الهام علی‌اف»، رئیس جمهور آذربایجان، «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در این توافقنامه بر آتش‌بس کامل همه درگیری‌ها در منطقه قره باغ توافق کردند. 

جریان مناقشه قره باغ چیست؟

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی کشید.

دور جدید درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ از بامداد یکشنبه 6 مهر (27 سپتامبر) از سرگرفته و باعث کشته شدن شماری از طرفین شد.

117

بیشتر بخوانید:

استقبال تهران از توافق باکو، ایروان و مسکو درباره قره‌باغ

توافق آتش بس میان ارمنستان و آذربایجان برای پایان دادن به بحران قره باغ

آزادسازی هفت روستای دیگر جمهوری آذربایجان در قره باغ

 

کلیدواژه

کامنت